Çello rock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Apocalyptica konserde Rammstein'a eşlik ederken (2005, Milano)

Çello Rock veya Çello Metal rock müzik ve heavy metal müziğin alt türlerinin karakterize edilmesiyle (çellonun yanı sıra diğer yaylı müzik aletleriyle de yapılabilir.Keman ve Viyola gibi)elektro gitar, elektro bass gitar ve davul gibi daha geleneksel rock müzik aletleri yerine çello kullanımıyla yapılmaktadır.

Çello, genellikle üç veya daha fazla, ses, ritim oluşturmak için kullanılan gruplar halinde ve dokusu rock müzik benzeri, ancak belirgin farklı tınılar ve çello (özellikle) ve diğer aletler ile yapılır. Çello ve diğer telli çalgılar seslerinden dolayı elektro gitarı taklit ederek benzer bir ses çıkarabilirler.Ve genellikle Rock müzikte kullanılan rock tarzı aletlerle ve vokallerle beraber kullanılabilirler.

Çello Rock grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rasputina : 1992 yılında Brooklyn, New York'ta kurulmuştur.Grup iki çellist, şarkı yazarı ve vokalist Melora Creager ve davulcu Jonathon TeBeest oluşur.Marilyn Manson için 2002 yılında kurulmuştur. Tarzları genel olarak Çello Rock, Gothic Rock ve Indie'dir.
  • Hyperion: 2002 yılında Ostrav, Çek Cumhururiyeti'nde yaptıkları iki demoları ve tam albümleri "Monochrome" u piyasaya sürdüler. Hyperion Sepultura'dan Iquisition Symphony, Metallica'dan Nothing Else Matters ve Unforgiven'ı coverlamıştır.

Aynı zamanda gruplara çellistler de eşlik etmektedir.Bazı gruplarda şarkılarda çello grubun bir parçasıymış gibi eşlik edebilir. Çoğunlukla çellolar gurubun tam zamanlı üyesi değildir ama sadece kendine has şarkılarda kullanılır ve bazı gruplarda çellolar grubun tam zamanlı üyesi de olabilir.Örnek olarak The Walla Recovery, şarkıcı Poe (ft.çellist Cameron Stone) Tarja Turunen (ft. Max Lilja eski Apocalyptica üyesi), Hevein (aynı zamanda ft.Max Lilja) verilebilir.