İçeriğe atla

Suriye pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suriye pasaportu
Suriye biyometrik pasaportu ön kapağı
Veren kuruluş Suriye
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Uygunluk şartlarıSuriye vatandaşlığı

Suriye pasaportu Suriye vatandaşlarına verilen bir seyahat belgesidir. Türkiye ile Suriye'nin karşılıklı anlaşması gereğince iki ülke arasındaki vize uygulaması 21 Eylül 2009 tarihi itibarıyla kaldırılmıştı fakat Suriye'de başlayan iç savaş nedeniyle vize muafiyeti 8 Ocak 2016 tarihinde Türkiye tarafından fesih edilerek tekrar vize uygulaması başlatıldı.[1]

KKTC hükûmeti Rum tarafına geçişler nedeniyle Suriyelilerin vizesiz seyahat uygulamasını Haziran 2019 itibarıyla kaldırdı.

Suriye iç Savaşı'ndan önce, Suriye'ye giren Lübnan vatandaşları, Lübnan kimlik kartları taşıyorlarsa, Suriye'ye girmek için pasaportları gerekmemekteydi. Benzer şekilde, Suriye kimlik kartı taşıyan Suriye vatandaşları, pasaport ile Lübnan'a girmesi için sadece kimlik kartları yeterliydi. İç savaş sırasında Lübnan'a giren Suriyeli mültecilerin sayısının fazlalığı karşısında, 5 Ocak 2015 tarihi itibarıyla artık vize gereklidir.[2] Lübnan ile birlikte, İç savaştan önce vize uygulamayan Mısır, Libya, Cezayir Ürdün ve Türkiye, artık Suriye vatandaşlarına vize uygulamaktadırlar.

Pasaportun her sayfasında Suriye'nin ünlü anıt, kale ya da antik yapılarını gösteren resimler bulunmaktadır. Ayrıca, Suriye'de dünyanın en önemli korunmuş Orta Çağ kalelerinden Haçlı kalesi olan Krak des Chevaliers ve Emevî Camiisinin resimleri bulunmaktadır. Pasaportun ilk birkaç baskısı Fransa'da, daha sonraki sürümleri Suriye'de yapılmıştır.

Pasaport verme işlemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaport başvurularının şahsen yapılması gerekmektedir ve yeni pasaport alma ücreti 2020 yılında 1,850 Suriye Lirasıydı (yaklaşık 4 ABD Doları).[3]

Pasaport Başvuru Ücretleri ülke içinde ve dışında farklılık göstermektedir:

Ülke dışında:[4]

Acil pasaport için 800 Dolar (11.000.000 SYP).

Normal hızlı pasaport için 300 Dolar (4.125.000 SYP).

Ülke içinde:[5]

Anında pasaport için 1.526.250 SYP (~111$).

Hızlandırılmış pasaport için 137.500 SYP (~10$).

Normal pasaport için 96.250 SYP (~7$).

Eski versiyon Suriye pasaportu

Nisan 2015 yılında, Suriye pasaport alma şartlarını değiştirdi. Suriye İç Savaşı'ndan kaçan mülteciler de dahil olmak üzere Suriye dışındaki Suriyeliler bir istihbarat servisi incelemesi olmadan pasaport almaya uygun olacaktır. Katar'daki Suriyeli muhalif temsilciler tarafından verilen pasaportlara istinaden Suriyelilere, "yasa dışı yollardan ayrılsalar veya resmi olmayan pasaportları veya seyahat belgeleri olsalar bile" pasaport verilecektir. Aynı zamanda, pasaportlar için gerekli ücretler iki katına çıkarılarak, yeni bir pasaport almak 800 $ ve yenilenmesi için 300 $ olarak yükseltilmiştir.[6]

2015 yılındaki Avrupa sığınmacı krizi sırasında, Suriyeli olmayanlar tarafından Avrupa'da sığınma başvurusunda bulunmak için sahte Suriye pasaportlarının kullanıldığı görülmüştür.[7][8]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Biyometrik pasaport[değiştir | kaynağı değiştir]

2016'nın sonlarında, Suriye Göçmenlik ve Pasaport Dairesi biyometrik pasaportlara geçiş yapmayı planladığını açıkladı.[9] 2019 yılının başlarında, Suriye yeni pasaportunu piyasaya sürmeye hazır olduğunu açıkladı.[10]

Ağustos 2023'te Suriye resmi olarak biyometrik pasaport çıkardı ve Fransızca dili kaldırıldı.[11]

Pasaport[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaportun kapağı lacivert olup üzerinde Suriye arması bulunur.

Pasaportun kapağı ve içi Arapça ve İngilizce lisanlarındadır. Biyometrik çipli pasaporta geçişte, Fransızca lisans kaldırılmıştır.

Fiziksel görünüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi sayfası[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriye pasaportlarının bilgi sayfasında şu veriler yer alıyor:

 • Pasaport sahibinin fotoğrafı
 • Türü (Numuna pasaportlar için “PN”, diplomatik pasaportlar için “PD”, özel pasaportlar için “PL”, hizmet pasaportu için “PS”)
 • Ülke Kodu (SYR)
 • Pasaport numarası
 • Pasaport hamilinin adı ve soyadı
 • Doğum tarihi (gün / ay / yıl)
 • Cinsiyet
 • Doğum yeri (Suriye'de doğanlar için sadece doğduğu Valilik adı, Suriye dışında doğanlar için sadece doğduğu ülke yazılır)
 • Baba adı ve anne adı
 • Hamiline ait kimlik numarası (Sahibinin fotoğrafının altına yazılacaktır)
 • Son kullanma tarihi (GG/AA/YYYY)
 • Veriliş Yeri (Suriye'de verilen pasaportlarda veriliş yeri valilik adı ve ardından valilik içindeki merkezi belirten bir numara yazılır, Suriye dışında verilen pasaportlarda ise sadece veriliş ülkesi yazılır )
 • Yayın tarihi (GG/AA/YYYY)

Bilgi sayfası makine tarafından okunabilir bölge ile biter.

Öğeler Arapça ve İngilizce metinlerle tanımlanır (ör. "تاريخ الولادة / Doğum tarihi")

Pasaport notu[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaportların ön kapağında, tüm ülke ve bölgelerin yetkililerine hitaben, hamilinin Suriye vatandaşı olduğunu belirten ve geçişine izin verilmesini ve uluslararası normlara göre muamele görmesini talep eden bir not bulunmaktadır:

Arapça:

Arapçaيُطلب من موظفي حكومة الجمهورية العربية السورية ومن ممثليها في الخارج ويرجى من كل سلطة أخرى تعمل باسم الحكومة العربية السورية ومن السلطات المختصة أن تسمح لحامل هذا الجواز بحرية المرور وأن يقدم له كل ما يحتاج إليه من مساعدة ورعاية.

Türkçe:

Suriye Arap Cumhuriyeti yetkilileri, diplomatik ve konsolosluk makamları ve Suriye Arap Hükümeti adına hareket eden diğer makamlar ile ilgili yabancı makamlar arasında bu pasaport sahibinin serbestçe geçişine izin verilmesi ve kendisine mümkün olan yardım ve korumanın sağlanması rica olunur.

Suriye vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Henley Pasaport Endeksinin 1 Nisan 2024 tarihli raporuna göre, Suriye vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 29 ülkeye seyahat edebilirler. Henley Pasaportuna göre Suriye pasaportu, Afganistan'ın ardından dünyanın en kötü ikinci pasaportu olarak 105. sırada yer alıyor.[12]

Suriye pasaportu sahipleri için vizesiz veya varışta girişte vizeli ülkeler ve bölgeler[13]
  Suriye
  Vizesiz
  Varışta vize
  e-Vize

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2015. 
 3. ^ "جوازات السفر". 11 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "موقع وزارة الخارجية والمغتربين- الجمهورية العربية السورية". www.mofaex.gov.sy. 2 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2023. 
 5. ^ "رفع رسوم جواز «السفر الفوري» في سوريا إلى مليون وخمسة آلاف ليرة". B2B-SY (Arapça). 2 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2023. 
 6. ^ "Syria changes passport rules for citizens abroad". Yahoo News. AFP. 26 Nisan 2015. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2015. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2015. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2015. 
 9. ^ Rozana, Mawqi. "Palestinian refugees section". Palestinian refugees section. 17 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2019. 
 10. ^ "We are getting ready for Syria's biometric passport and traffic department". SANA (Arapça). 18 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2019. 
 11. ^ إزالة اللغة الفرنسية في إصدار جواز السفر السوري بتصميمه البيومتري الجديد
 12. ^ "Passport Index". Henley & Partners (İngilizce). Erişim tarihi: 2 Temmuz 2023. 
 13. ^ "Henley Passport Index 2008 to 2020". Henley Passport Index (İngilizce). 10 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]