Uganda pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uganda Pasaportu
Uganda Passport - Ordinary Passport New 2019.jpg
İlk yayınlanma tarihi 1962
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi 10 Yıl

Uganda pasaportu Uganda vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir.

Uganda pasaportu sahipleri daha önce İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip iken 12 Ağustos 1993 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 1 Ocak 2017 Raporu'na göre Uganda vatandaşları vizesiz veya sınır kapısında vize alarak 61 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Uganda vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 75. sırada yer almaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzerinde Uganda yazılı pasaportlar veya Uganda Vatandaşları tarafından kullanılan pasaportlar ilk olarak 1940'lı yıllarda Asyalılar ve Afro-İngiliz uyruklular tarafından kullanılmış olsa da kullanılmıştır. Pasaport bir İngiliz başlıklı pasaporttu. Uganda hala bir İngiliz Korunmasıydı, ancak Kenya'nın aksine biraz daha kendi kendini yönetiyordu. Uganda 9 Ekim 1962'de bir cumhuriyet oldu ve o günden itibaren tüm pasaportların Uganda Cumhuriyeti Pasaportu unvanına sahip oldu. Ancak 1986 yılından bu yana, pasaportun mevcut koşulları değişmedi ve dolayısıyla Uganda vatandaşlarının herhangi bir ülkeye özgürce seyahat etmelerini sağladı.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.