Mauritius pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mauritius pasaportu Mauritius vatandaşlarına ülke dışına seyahatleri için verilir. 2007 yılı itibarıyla, Mauritius Pasaport ve Göçmenlik Bürosu her gün ortalama 434 pasaport basmaktadır.

Mauritius pasaport 14 Şubat 1969 tarihli Pasaport Kanunu kapsamında verilir. Yapılan düzenlemelerde, pasaport geçerlilik süresinin uzatılması için hazırlık yapmaktadır ancak pasaportun süresinin dolup, sonra da yenilenmesi için herhangi bir hüküm yoktur. Pasaport ve Göçmenlik Bürosu bunun yerine yeni bir uygulama yapmaktadır.

Pasaport, 64 vize sayfaları içerir. Veri sayfası ve bilgi sayfası İngilizce ve Fransızca olarak yazılıdır.

Mauritius vatandaşları 28 Avrupa Birliği üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptir. Ayrıca daha önce İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip iken 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Mauritius vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 128 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Mauritius vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 35. sırada yer almaktadır.[1]

Mauritius vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.