İçeriğe atla

Palau pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Palau pasaportu Palau, Meyuns'da Pasaport Ofisi merkezinde Palaulu vatandaşlara verilen uluslararası bir seyahat belgesidir.

Palau pasaportunun verilmesi, 8 Aralık 1994 tarihinde başladı. Resmi ve diplomatik pasaportlar ilk olarak 9 Aralık 1994 tarihinde yayımlanmıştır. 31 Aralık 2006 tarihinde biyometrik olmayan Palau pasaportlarının verilmesi otomatik olarak sona ermiş ve 1 Ocak 2007 den itibaren, sadece makine tarafından okunabilir biyometrik Palau pasaportları geçerli seyahat belgesi olmuştur.

Şu anda sıradan bir Palau pasaportu için başvuru maliyeti 50 ABD dolarıdır.

Palau pasaporu sahipleri, İngiltere'ye vizesiz seyahat edebilir ve 6 ay kalabilirler. Ayrıca ABD'ye seyahatlerde de vizeden muaftırlar.

Palau pasaportuna sahip vatandaşlar, 7 Aralık 2015 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Haziran 2019 raporuna Palau vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 118 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Palau vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 50. sırada yer almaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Palau pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.