İçeriğe atla

Kuveyt pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kuveyt pasaportu Kuveyt hükûmetinin vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verdiği belgedir. Kuveyt vatandaşlarının GCC (Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi) üye devletlerine girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Kuveyt vatandaşları bu ülkelerde işe girmek hakkınada sahiptir. Benzer şekilde diğer Körfez ülkeleri vatandaşlarınında Kuveyt'e girmesi için vize almasına gerek yoktur. Kuveyt vatandaşları, Arap Birliği'nin birçok üye devletlerine vizesiz girebilmektedir. Ayrıca Kuveyt vatandaşları Yeni Zelanda'ya vizesiz girebilir ve 3 ay kalabilirler.

Kuveyt pasaportları üç tipdir. Herhangi bir Kuveyt vatandaşına verilen Mavi Pasaport, Yeşil Pasaport ve iktidardaki Kuveytli el-Sabah Ailesine verilen Kırmızı Pasaport (Özel Pasaport) yurt dışında büyükelçilikler (diplomatik pasaport), hükûmetin üst düzey yetkilileri için verilir. Diplomatik Pasaport taşıyan Kuveyt hükûmeti ücretsiz sağlık hizmeti ve ücretsiz eğitim alma hakkına sahiptir.

Kuveyt pasaportu sahipleri Elektronik vize muafiyeti (EVW) kullanarak (İnternet ortamında vize alarak) İngiltere'yi ziyaret edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Kuveyt vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 82 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Kuveyt vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 60. sırada yer almaktadır.

Kuveyt vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 

* Kuveyt pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi