Antigua ve Barbuda pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antigua ve Barbuda pasaportu

Antigua pasaportu veyaa Antigua ve Barbuda pasaportu, Antigua ve Barbuda vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir.

Ön yüzünün ortasında Antigua ve Barbuda arması, bunun aşağısında ülkenin adı ve "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi, ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Antigua ve Barbuda vatandaşları vizesiz Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilme hakkına sahiptirler. Antigua ve Barbuda vatandaşları vizesiz Kanada'ya seyahat edebilme hakkına sahiplerdi fakat 27 Haziran 2017 tarihinden itibaren, Antigua ve Barbuda vatandaşlarının Kanada'yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyaçları olacaktır. Bu tarihten itibaren, Antigua ve Barbuda vatandaşlarına verilen mevcut herhangi bir elektronik Seyahat Yetkisi (eTA) geçersiz hale gelecek ve daha önce bir eTA yayınlanmış olan kişiler bu eTA'yı artık seyahat amacıyla kullanamayacaklardır.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 yayınına göre Antigua ve Barbuda vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 133 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Antigua ve Barbuda vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 26. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2017.