Doğu Timor pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doğu Timor pasaportu
Cover of East Timorese Passport.jpg
İlk yayınlanma tarihi 6 Haziran 2017 (Biyometrik olarak)
Veren kuruluş  Doğu Timor
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik doğrulama ve seyahat
Uygunluk şartları Doğu Timor vatandaşlığı
Bitiş süresi 5-10 yıl

Doğu Timor pasaportu, Doğu Timor vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Ülke resmen BM kontrolünde bağımsız oluncaya kadar ülke vatandaşları 2002 yılına kadar diğer ülkeleri ziyaret etmeleri için BM seyahat belgesini kullanmak zorunda kalmışlardır.[1]

Doğu Timor pasaportu Mavi renktedir. Pasaportunun ön yüzünün ortasında sarı renginde ülke arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi, ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Doğu Timor pasaportuna sahip vatandaşlar, 26 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne ve İngiltere'ye girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.[2]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Doğu Timor vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 82 ülkeye seyahat edebilirler.Bu[3] sayede Doğu Timor vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 86. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "East Timorese Travel Issues" 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Agence France-Presse. Retrieved August 05, 2014.
  2. ^ "EU signs visa waiver agreement with Timor Leste". 27 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.