İçeriğe atla

Umman pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Umman pasaportu, Uluslararası seyahat için Umman vatandaşlarına verilen belgedir. Umman pasaportu Umman Kraliyet Polisi tarafından ya da yurt dışında Umman Büyükelçiliği tarafından verilir. Umman vatandaşlarının GCC (Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi) üye devletlerine girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Umman vatandaşları bu ülkelerde işe girmek hakkınada sahiptir. Benzer şekilde diğer Körfez ülkeleri vatandaşlarınında Umman'a girmesi için vize almasına gerek yoktur. Umman′lı vatandaşlar Arap Birliği'nin birçok üye devletlerine vizesiz girebilmektedir. Umman vatandaşları Yeni Zelanda'ya vizesiz gidebilmektedirler.

Umman pasaportunun ön yüzünün ortasında Umman arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Umman vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 71 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Umman vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 72. sırada yer almaktadır.[2]

Umman pasaportu sahipleri 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Elektronik vize muafiyeti (EVW) kullanarak (İnternet ortamında vize alarak) en fazla 6 ay süreyle İngitere'yi ziyaret edebilmektedirler.[3]

Umman vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  2. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 30 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2014.