Endonezya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Endonezya pasaportu
Epaspor-nusantara.png
İlk yayınlanma tarihi 30 Ekim 2014 (Mevcut kullanılan)
Veren kuruluş  Endonezya
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik doğrulama ve seyahat
Bitiş süresi 5 yıl

Endonezya pasaportu, Endonezya vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Endonezya pasaportu verildiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir[1].

Endonezya pasaportu yeşil renktedir. Endonezya pasaportunun ön yüzünde Endonezya arması, bunun aşağısında ülkenin adı ve "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi, ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Eski pasaportlar 2014 sonuna kadar Endonezya vatandaşlarınca kullanılabilir. 2015 yılından itibaren, sadece elektronik pasaport göçmenlik ofisleri tarafından verilecektir. 2015'ten önce yayımlanan eski pasaportlar son kullanma tarihleri ​​kadar geçerli olacaktır. Son Endonezya pasaportunda iki dilli vardır; Endonezyaca ve İngilizce.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Endonezya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 58 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Endonzeya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 80. sırada yer almaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]