Filistin pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
New Palestinian Passport.jpg

Filistin Otoritesi pasaportu 1993 Oslo Anlaşması kapsamında Filistin Yönetimi'nin 2 Nisan 1995 yılından bu yana uluslararası seyahat amacı ile Filistin topraklarında yaşayan Filistin vatandaşları için Filistin Otoritesi tarafından verilen seyahat belgesidir. Sadece Batı Şeria'daki Filistin vatandaşlarına verilir. Kudüs'te yaşayan Filistinliler ancak Ürdün'den alınan geçici pasaport ve İsrail'den geçici alınma seyahat belgesi taşıyabilmektedirler. Filistin dışında doğan Filistinliler için pasaportun geçerli olup olmadığı halen net değildir. Ancak pasaport sahibi İsrail hükümeti tarafından dayatılan ek kısıtlamalara tabidir. Allenby köprüsü üzerinden Ürdün'e sınır geçişleri için Tasrich denilen kimlik kartı kabul edilmekte, pasaport kabul edilmemektedir. Filistin pasaportu kimlik kartı yerine geçmez. Beş yıllık bir geçerlilik süresi vardır.

İngiliz mandası altındaki Filistin pasaportu 1924 ve 1948 yılları arasında Filistin yüksek komiseri tarafından verilmekteydi.

Yaser Arafat'ın imzasını taşıyan ilk diplomatik pasaportu Filistinli bir politikacı (El Fetih) ve Filistin-İsrail görüşmelerinde baş müzakereci olan Saeb Erekat almıştır. Mart 2009'a gelindiğinde, Filistin pasaportu koyu yeşil renkte ve üç yıl için geçerli idi. Pasaportlar Fransa'da imal edilmiştir.

Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (Mayıs 2002), yalnızca geçerli vize veya diğer gerekli belgeler ile birlikte, pasaport sahiplerine ülkelerine seyahat etmek için izin vereceklerini belirtmişlerdir.

Temmuz 2012'de, Mısır yönetimi, Filistin vatandaşlarına vizeyi kaldırdığını duyurmuştur. Böylelikle Filistin vatandaşları vizesiz Mısır'a seyahat edebilmektedirler. Bu vize muafiyeti Gazze Şeridi'ndeki vatandaşların yanı sıra, Batı Şeria ve Kudüs'teki Filistinliler için de geçerli olmuştur.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 yayınına göre Filistin vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 37 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Filistin vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 101. sırada yer almaktadır.[3]

Zorunlu Filistin pasaportu, 1924 ve 1948 yılları arasında İngiliz yetkililer tarafından verilmiştir.

Filistin Yönetimi pasaportunu kabul eden Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 1998 itibariyle Filistin Yönetimi pasaportu aşağıdaki 43 devlet tarafından seyahat belgesi olarak kabul edildi.

Cezayir Cezayir, Avusturya Avusturya, Bahreyn Bahreyn, Bangladeş Bangladeş, Belçika Belçika, Brezilya Brezilya, Bulgaristan Bulgaristan, Kanada Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti Çin, Kolombiya Kolombiya, Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti, Danimarka Danimarka, Mısır Mısır, Finlandiya Finlandiya, Fransa Fransa, Almanya Almanya, Yunanistan Yunanistan, Hindistan Hindistan, İtalya İtalya, Ürdün Ürdün, Kazakistan Kazakistan, Malta Malta, Fas Fas, Hollanda Hollanda, Pakistan Pakistan, Peru Peru, Polonya Polonya, Portekiz Portekiz, Katar Katar, Romanya Romanya, Rusya Rusya, Suudi Arabistan Suudi Arabistan, Güney Afrika Güney Afrika, İspanya İspanya, İsveç İsveç, İsviçre İsviçre, Tunus Tunus, Türkiye Türkiye, Türkmenistan Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri B.A.EBirleşik Krallıkİngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ABD ve Yemen Yemen.

Filistin Yönetimi pasaportunu kabul etmeyen ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada Filistin Hükümeti tarafından verilen tüm pasaportları kabul etmemektedir. Lübnan ve Suriye ise, Suriye Göç Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmadığı sürece Filistin pasaportlarını kabul etmemektedirler.

Vize gereksinimleri haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

  Filistin
  Vizesiz giriş
  Varışta vize
  eVisa
  Vize gerekli

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filistin pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi
  1. ^ http://haber5.com/dunya/misir-filistinlilere-vizeyi-kaldirdi
  2. ^ http://www.haberturk.com/galeri/ekonomi/458512-pasaportu-en-guclu-ulkeler-2016-siralamasi/1/8
  3. ^ https://www.henleyglobal.com/files/download/HP/hvri/HP%20Visa%20Restrictions%20Index%20151001.pdf