İran pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İran biyometrik pasaportunun ön kapağı

İran pasaportu İran vatandaşlarına ülke dışı seyahatlerde kullanılmak üzere verilen resmi belgedir. Pasaport, İran vatandaşlığının kanıtı olarak kabul edilir.

İran pasaportunun üzerinde ülkenin arması bulunmaktadır. Pasaportun önkapağında "دولت جمهوری اسلامی ایران" (Farsça) Türkçe karşılığıyla "İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti" yazmaktadır. Bu yazının altında گذرنامه (Farsça Türkçe karşılığıyla "Pasaport" yazmaktadır.

İran pasaportunun arka kapağın içinde "Bu pasaport sahibi, işgal altındaki Filistin'e seyahat hakkına sahip değildir" yazmaktadır.

İran, Temmuz 2007'de diplomatik ve hizmet biyometrik pasaportlarını çıkarmaya başladı. Normal biyometrik pasaportlar ise 20 Şubat 2011 tarihinde yayınlanmaya başladı. Bu pasaportlar 40 sayfa içermektedir.

Geçmişte, 1979 Devrimi öncesinde, pasaport farklıydı ve Pasaport kapağında İran İmparatorluğu' yazılıydı. Pasaportlar da Fransızca dili çevirisi bulunmaktaydı.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2015 yayınına göre İran vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 37 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede İran vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 101. sırada yer almaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]