İsviçre pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsviçre Pasaportu
Swiss Pass 2010.jpg
İsviçre pasaportu
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi 5 Yıl

İsviçre pasaportu, İsviçre vatandaşlarının uluslararası seyahatlerinde kullandıkları resmî belgedir. Avrupa topluluğu içinde seyahatlerde, İsviçre vatandaşları kimlik kartlarını da kullanabilirler.

İsviçre pasaportlarının tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk İsviçre pasaportları 1915'te çıkarıldı. Pasaport henüz ünlü kırmızı renkte değildi, ancak gri-yeşil bir örtüyle kaplıydı. Ünlü kırmızı İsviçre pasaportu 1959'da verilmeye başlandı. 1985 yılına kadar İsviçre pasaportu yalnızca o zamanın ulusal dilleri olan Fransızca, Almanca, İtalyanca olarak basıldı; Anılan ulusal dillere ek olarak İngilizce eklenmiştir. Romanş dili, referandumu takiben İsviçre'nin dördüncü ulusal dili olarak ilan edildikten sonra, daha sonradan Pass 85'e eklendi. Dillerin sıralanması daha sonra Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanca ve İngilizce olarak değiştirildi.

Fiziksel görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılından itibaren çıkarılan tüm İsviçre pasaportlarının kapağı kırmızı renk olmuştur. Pasaportların sağ üst köşesinde "Schweizer Pass" (Almanca), "Passeport suisse" (Fransızca), "Passaporto svizzero" (İtalyanca), "Passaport svizzer" (Romanşça) ve "Swiss passport" (İngilizce) yazmaktadır.

Vizesiz seyahat[değiştir | kaynağı değiştir]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2021 Raporu'na İsviçre vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 191 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede İsviçre vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 6. sırada yer almaktadır.[1]

İsviçre pasaportunun tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk İsviçre pasaportu 1915 yılında çıkmıştır. O zamanki pasaport kırmızı değil gri-yeşil renkteydi. Kırmızı İsviçre pasaportları ise ilk kez 1959 yılında çıktı. 1985 yılına kadar İsviçre pasaportlarında sadece Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizce yer alırken, 1985'ten itibaren Romanşça da kullanılmaya başladı. 2006'dan beri İsviçre pasaportları biyometrik olarak üretilmektedir.

İsviçre vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.
  İsviçre
  Hareket Serbestisi
  Vizesiz
  Varışta Vize
  E-Vize
  Vize hem varışta hem de çevrimiçi olarak mevcuttur
  Vize gerekli

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 8 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]