İsviçre pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Biyometrik İsviçre pasaportu kapağı,2006

İsviçre pasaportu, İsviçre vatandaşlarının uluslararası seyahatlerinde kullandıkları resmi belgedir. Avrupa topluluğu içinde seyahatlerde, İsviçre vatandaşları kimlik kartlarını da kullanabilirler.

Fiziksel görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılından itibaren çıkarılan tüm İsviçre pasaportlarının kapağı kırmızı renk olmuştur. Pasaportların sağ üst köşesinde "Schweizer Pass" (Almanca), "Passeport suisse" (Fransızca), "Passaporto svizzero" (İtalyanca), "Passaport svizzer" (Romanşça) ve "Swiss passport" (İngilizce) yazmaktadır.

Vizesiz seyahat[değiştir | kaynağı değiştir]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na İsviçre vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 172 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede İsviçre vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 6. sırada yer almaktadır.[1]

İsviçre pasaportunun tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk İsviçre pasaportu 1915 yılında çıkmıştır. O zamanki pasaport kırmızı değil gri-yeşil renkteydi. Kırmızı İsviçre pasaportları ise ilk kez 1959 yılında çıktı. 1985 yılına kadar İsviçre pasaportlarında sadece Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizce yer alırken, 1985'den itibaren Romanşça da kullanılmaya başladı. 2006'dan beri İsviçre pasaportları biyometrik olarak üretilmektedir.

İsviçre vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.henleyglobal.com/files/download/HP/hvri/HP%20Visa%20Restrictions%20Index%20160223.pdf