Küba pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küba pasaportu
Küba pasaportu
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi6 Yıl

Küba pasaportu Uluslararası seyahati kolaylaştırmak için Küba vatandaşlarına verilen belgedir. Aynı zamanda kimliğin kanıtı olarak hizmet verebilir. Pasaportta

Ultra Viyole ışığını altına tutulduğunda Küba pasaportu

genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Pasaport düzenlendiği tarihten itibaren 6 yıl için geçerli olmakla beraber, her 2 yılda bir (aynı anda başka bir 2 yıl için) 2 kez uzatılabilir.

Bu pasaportun maliyeti, bir kişi ABD'de yaşıyorsa, her iki yılda yaklaşık 500 ABD Doları (KKO 500) tutarındadır. 14 Ocak 2013 tarihinde Küba hükûmeti, tüm Kübalı vatandaşların ülke dışına seyahat etmeleri için çıkış iznini (İspanyolca: Permiso de Salida) kaldırmıştır. Bu tarihten önce vatandaşların ülke dışına çıkmaları yasaktı. Bu, yurt dışında yasal olarak seyahat etmek isteyen yurttaşlarla dolu pasaport ofislerinde uzun kuyrukların oluşmasına yol açtı. Geçmişte bir pasaport, çıkış izni ve ilişkili evrak işçiliği maliyeti yaklaşık 300 ABD doları (CUC 300), yani ortalama devlet maaşının 15 ayına eşdeğerdi.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 20156 Raporu'na göre Küba vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 59 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Küba vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 77. sırada yer almaktadır.

Küba vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Güvenlik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm ortak sayfalardaki renkli elyafa ek olarak, Küba pasaportları, Ultra Viyole ışığını altına tutulduğunda Küba bayrağın ve Küba República (İspanyolca Küba Cumhuriyeti) yazısı pasaport kapağının üzerinde yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rainsford, Sarah (14 Ocak 2013). "Cubans set for foreign travel as exit permits abolished". BBC News. 21 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2013. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.