Avustralya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Avustralya pasaportu

Avustralya pasaportu Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilir. 1984 yılından bu yana Avustralya pasaportu sadece Avustralya vatandaşlarına verilir.

Pasaportun vize sayfaları ek bir ücret karşılığında talep üzerine 64 sayfa biçiminde verilebilir.

Pasaport İngilizce olarak basılmıştır. Fransızca çevirisi kimlik bilgileri, gözlemleri, çip merkezi ve not sayfalarında bulunur.

Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı 14 Ekim 2005 tarihinde biometrik Pasaportu tanıttı. Orta sayfalarında bulunan çipte pasapaort sahibinin dijital fotoğrafı, ad, cinsiyet, doğum tarihi, uyruk, pasaport numarası ve tarihi ve pasaportun son kullanma tarihi bulunur. Bu her pasaportun basılı bilgi sayfasında görünen bilginin aynısıdır.

Avustralya vatandaşları Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke), ABD, Kanada ve Yeni Zelanda'ya da vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2017 Raporu'na göre Avustralya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 170 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Avustralya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 7. sırada yer almaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]