İçeriğe atla

Botswana pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Botswana pasaportu sahiplerinin vizesiz ya da kapıda vize uygulamasıyla girebildiği ülkeler

Botsvana pasaportu Uluslararası seyahat için Botsvana vatandaşlarına Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi Pasaport Birimi tarafından verilen belgedir.

8 Mart 2010'da, Göç ve Vatandaşlık Dairesi, kamuya yeni elektronik pasaportları çıkarmaya başladı. Tüm Botsvana elektronik olmayan eski pasaportların geçerlilik süresi 31 Aralık 2011 tarihinde sona ermiştir.

Botsvana pasaport sahipleri vize almadan İrlanda'yı 3 ay ve İngiltere'yi ise eğer doğrudan İrlanda'dan geliniyorsa 3 ya da 6 ay ikamet süreli vizesiz ziyaret edebilirler. Botsvana pasaportu sahipleri 13 Eylül 2012 tarihine kadar Kanada'yı da vizesiz seyahat edebilmekteydiler fakat insan kaçakçılığına ilişkin kaygılar ve sahte belge kullanımı yüzünden vizeden muaf ulusların listesinden çıkarılmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Botsvana vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 72 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Botsvana vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 68. sırada yer almaktadır.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.