Beyaz Rusya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Belarus pasaportu Belarus tarafından vatandaşlarına yurt dışına seyahatleri için verilen belgedir. Rusya ve Ukrayna'nın aksine, Belarus'da "yerli pasaport" yoktur.

"AB" serisi pasaport Brest bölgesinden, "BM" serisi pasaport - Vitebsk bölgesinden, "HB" serisi pasaport - Gomel bölgesinden, "KH" serisi pasaport - Grodno bölgesinden, "MP" serisi pasaport - Minsk kentinden, "MC" serisi pasaport - Minsk bölgesinden, "KB" serisi pasaport - Mogilev bölgesinden, "PP" serisi pasaport ise Dışişleri Bakanlığı'ndan verilir.

Pasaportlar her yaşta vatandaşlara verilir. 16 yaşına gelmiş her vatandaş bir pasaport almak için teşvik edilmekteydi fakat 19 Nisan 2012 tarihinde çıkarılan kararnameye göre bu 14 yaşa indirilmiştir.

1 Ocak 2008 yılına kadar, Belarus vatandaşları Belarus dışına seyahat etmek amacıyla pasaportlarına izin pulları için başvuruda bulunurlardı. Vatandaşların yurt dışına gitmesi için özel yasal kısıtlamaları olan izin pulları verilirdi. 2002 yılında, Belarus Anayasa Mahkemesi izin pullarının anayasal olmadığı kararını belirtmiştir. 17 Aralık 2007'de Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Kararnamesi ile izin pulları nihayet kaldırılmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2012 Ağustos raporuna göre Belarus vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 59 ülkeye seyahat edebilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Belarus pasaportu İngilizce Wikipadia maddesi