İçeriğe atla

Özbekistan pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özbekistan Pasaportu
İlk yayınlanma tarihi2019
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Uygunluk şartlarıÖzbekistan vatandaşlığı

Özbekistan pasaportu, Özbekistan vatandaşlarına yurt içinde kullanımı ve uluslararası seyahatler için verilir. 16 yaşındaki bir kişiye sıradan normal bir pasaport verilir. 45 yaş itibarıyla pasaportun süresi sınırsızdır. Pasaport, özel notlar ve vize sayfaları ile 32 sayfa içerir. Pasaportta Özbekçe, Rusça ve İngilizce dilleri yer alır. İkili ve çok taraflı anlaşmalara göre Özbek pasaportu sahibi, komşusu Tacikistan dışında (Tacik vatandaşlarında Özbekistan'a girmesi için vize alması gerekir) Bağımsız Devletler Topluluğu içinde seyahatinde herhangi bir vize gereksinimi olmadan 90 gün kadar kalmak hakkına sahiptir. Ancak, vatandaşın Özbekistan'dan çıkması için yerel polise özel seyahat izni başvurusunda bulunması gerekir. İzin iki yıl için geçerlidir ve sadece ülkeyi terk eden vatandaş pasaportunun geçerlilik tarihine kadar yurt dışında kalabilirler. Özbekistan vatandaşları sadece Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Moldova, Rusya ve Gürcistan'a seyahatlerinde çıkış vizesiz almadan seyahat edebilmektedirler.

23 Haziran 2009 tarihinde imzalanan kararnameye göre, 2010 yılından bu yana Özbekistan, biyometrik pasaport sistemine kademeli olarak geçişe başlayacaktır. Eski (biyometrik olamayan) pasaportlar son kullanma tarihine kadar geçerlidir.

Kasım 2011 tarihinde biyometrik pasaportlar vatandaşlara verilmeye başlanmıştır.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Özbekistan vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 52 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Özbekistan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 83. sırada yer almaktadır.

Özbekistan vatandaşlarına yönelik vize şartları
  Özbekistan
  Vize gerekli değil
  Varışta vize alınabilir
  eVize
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016. 
  • Özbekistan pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi