Bangladeş pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bangladeş Pasaportu
Ocak 2020'den beri verilen yeni Bangladeş e-pasaportu
İlk yayınlanma tarihi8 Şubat 1973 (Geleneksel)
1 Nisan 2010 (Eski)
22 Ocak 2020 (E-pasaport)
Veren kuruluş Bangladeş
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Uygunluk şartlarıBangladeş vatandaşlığı
Bitiş süresi18-55 yaş arası için 10 yıl, diğerleri için 5 yıl

Bangladeş pasaportu, Bangladeş vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Bangladeş pasaportu verildiği tarihten itibaren 10 yıl süreyle geçerlidir.

Bangladeş pasaportu kahve renktedir. Bangladeş pasaportunun ön yüzünün ortasında Bangladeş arması, bunun yukarısında ve aşağısında, 2 dilde ülkenin adı ve "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Pasaport, İsrail hariç dünyadaki bütün milletler için geçerli olduğu belirtilmiştir. Daha önce, Bangladeş pasaportu Tayvan, Rodezya ve Güney Afrika'ya seyahatlerde geçersizdi.

Bangladeş vatandaşları daha önce vizesiz İrlanda'ya seyahat edebilme hakkına sahiplerdi fakat 1 Ocak 1988 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 yayınına göre Bangladeş vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 39 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Bangladeş vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 95. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]