İspanyol pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İspanyol pasaportu
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Maliyet€30

İspanyol pasaportu İspanya vatandaşlarına ülke dışı seyahat yapabilmeleri nedeniyle verilir. İspanya vatandaşları Avrupa Ekonomik Alanı içerisinde, Hırvatistan ve İsviçre'ye yapacakları seyahatlerde pasaport taşıma zorunlulukları yoktur. Bu seyahatlerini kimlik kartlarıyla da yapabilirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2017 raporuna göre İspanya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 174 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede İspanya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 3. sırada yer almaktadır.[1]

Pasaport türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Normal Pasaport (İspanyolca: Pasaporte Ordinario)- Tatil veya iş seyahatleri gibi normal seyahatlerde kullanılmak üzere verilen pasaport türüdür.
  • Ortak pasaport (İspanyolca: Pasaporte Colectivo)- Ortaklaşa yapılan seyahatlerde verilir. Yalnızca bir geziyi kapsayabilir ve süresi en fazla 3 aydır.
  • Diplomatik Pasaport (İspanyolca: Pasaporte Diplomático)- Üst düzey İspanyol hükûmet yetkililerine, diplomatlara ve diplomatik kuryelere verilen pasaport türüdür.
  • Resmî Pasaport (İspanyolca: Pasaportes Oficiales y De Servicio) - Resmî seyahatlerde İspanya hükûmetini temsil eden kişilere verilen pasaport türüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 8 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017.