Portekiz pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Biyometrik Portekiz pasaportu

Portekiz pasaportu Uluslararası seyahat amacıyla Portekiz vatandaşlarına verilir. Ayrıca Portekiz Bilhete de Identidade (Kimlik Kartı) ile Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, Hırvatistan ve İsviçre gibi AB üyesi olmayan ülkeler içinde bir seyahat belgesi olarak geçerlidir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2020 Raporu'na göre Portekiz vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 186 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Portekiz vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 6. sırada yer almaktadır.[1]

Portekiz hükûmeti (Portekizce: Passaporte electrónico Português yaygın olarak PEP diye kısaltılır) biyometrik pasaportları 28 Ağustos 2006'da çıkarmaya başladı. Pasaport'da fotoğraf dijital yüz tanıma kullanımı için uygun bir dijital versiyonu basılmış tüm biyografik bilgileri içermektedir. Parmak izi bilgileri pasaport başvurusu sırasında elde edilir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin pasaportları 28 Şubat 2008'de kendi pasaportlarında parmak izi bilgilerini içerecek şekilde gerekli olacaktır. Pasaport 5 yıl süreyle geçerlidir ve süresi bittiğinde yenilenmez.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni biyometrik pasaportlar Henrique Cayatte tarafından tasarlanmıştır. Son şeklinde gerekli teknik ve estetik unsurlar ile tematik öğeler dahil Portekizli şairler Luís Vaz de Camões ve Fernando Pessoa tarafından yapılmış olmakla beraber Pasaportun Görüntüleri Portekizli ressam Julio Pomar tarafından sağlandı. Pasaportun kapağında güvenlik özelliği olarak ultraviyole ışık altında gözle görünmez bir mürekkep baskı vardır.

Biyografik bilgi sayfası[değiştir | kaynağı değiştir]

Güvenlik olarak bu sayfada yer alan özellikler: Pasaport sahibinin bir lazer mikro delikli fotoğrafı, hologramı sadece belirli açılarla görünür. Veriler dokunmatik kabartma ile kazınmış lazer, kâğıt bir polimerik malzeme ile kaplı güvenlikli kâğıttır.

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği pasaportu standartlarını takiben, pasaport AB'nin tüm resmi dillerini kapsar. Kapağı sadece Portekizce dilinde basılıdır (çeviriler ilk sayfa içinde vardır.) Biyografik sayfası bölümleri, Portekizce, İngilizce olarak basılmıştır ve Fransızca çevirileride pasaportun son üç sayfasında yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Ultimate Guide to Portugal Golden Visa" (İngilizce). Getgoldenvisa. 17 Haziran 2020. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2020.