İçeriğe atla

Tacikistan pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tacikistan pasaportu
Tacik pasaportu
İlk yayınlanma tarihi1 Şubat 2010
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat

Tacik pasaportu, ülke dışına seyahat edebilmelerini sağlamak için Tacikistan Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir. Bu, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir Tacik vatandaşı uluslararası kimliği niteliğini taşır.

27 Ağustos 2009'da Tacik Dışişleri Bakanlığı ve Alman Muhlbauer firması boş biyometrik pasaportlar ve Tacikistan için uygun ekipman satın alma konusunda sözleşme imzaladı. 1 Şubat 2010 yılında, Tacikistan Biyometrik pasaportları yaklaşık 20.000 adet boş hizmet biyometrik pasaportu ve 20.000 boş diplomatik biyometrik pasaportları da dahil olmak üzere 100,000 adet boş biyometrik pasaportlar tanıtıldı. 60.000 adet boş sıradan normal biyometrik pasaport basılmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Tacikistan vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 53 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Tacikistan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 84. sırada yer almaktadır.

Geçerlilik süresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıradan Tacik biyometrik pasaportu 10 yıl geçerlilik süresi ile Tacik vatandaşlarına verilir. Diplomatik ve hizmet biyometrik pasaportlar uluslararası seyahat için 5 yıl geçerlilik süresi için verilir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tacik pasaportu aşağıda gösterilen üç çeşite ayrılmıştır.

  • Sıradan pasaport: Tacikistan Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarına uluslararası seyahat için verilir.
  • Servis pasaportu: Hükûmet için çalışan ve hükûmet tarafından resmî bir iş için seyahat etmek zorunda olan vatandaşlara verilir.
  • Diplomatik pasaport: Tacikistan Cumhuriyeti'nden yurt dışına çıkan diplomatlar ve bunların aile fertlerine verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.