Saint Lucia pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Saint Lucia pasaportu, Saint Lucia vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir.

Ön yüzünün ortasında Saint Lucia arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Saint Lucia vatandaşları vizesiz İngiltere ve İrlanda'ya seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Saint Lucia pasaportu sahipleri 13 Eylül 2012 tarihine kadar Kanada'yı da vizesiz seyahat edebilmekteydiler fakat insan kaçakçılığına ilişkin kaygılar ve sahte belge kullanımı yüzünden vizeden muaf ulusların listesinden çıkarılmıştır.

Saint Lucia pasaportuna sahip vatandaşlar, 28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2015 yayınına göre Saint Lucia vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 121 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Saint Lucia vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 35. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "EU signs visa waiver agreements with 7 ACP countries". 1 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2016. 
  2. ^ "Henley & Partners Visa Restrictions Index Global Ranking 2012" (PDF). 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2013.