Libya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2013'te verilen Yeni Libya pasaportu
1977-2011 tarihleri arası eski Libya pasaportu ön kapağı

Libya pasaportu uluslararası seyahat için Libya vatandaşlarına verilir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 yayınına göre Libya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 36[1] ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Libya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 101. sırada yer almaktadır.[2]

Libya pasaportu kısa tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Libya Krallığı Pasaportu[değiştir | kaynağı değiştir]

Libya Krallığı'nın son günlerinde Libya pasaportu aşağıda gösterilen ülkelerde geçerliydi: Bütün Arap ülkeleri, Pakistan, İran, Çad, Nijer, Somaliland Nijerya, Gana, Etiyopya, Kıbrıs, Malta, Hindistan, Japonya, Ulusal Çin (Tayvan), Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya, İtalya, İsviçre, Avusturya, (Batı) Almanya , Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İngiltere, Danimarka, İsveç, Norveç ve ABD.

Libya Cumhuriyeti Pasaportu[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 1969'da siyasi irade değiştikten sonra, Libya pasaportu daha fazla ülkede geçerli oldu: Bulgaristan, Çekoslovakya, Rusya (Sovyetler Birliği) ve Romanya.

Libya Arap Cumhuriyeti pasaportu[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'ların başında, Libya pasaportu dünyadaki tüm ülkeler için geçerliydi. (Güney Afrika ve işgal altındaki Filistin (Batı Şeria dahil olmak üzere, Gazze Şeridi).

Pasaportun iç sayfasında Pasaport işgal altındaki Filistin dışında dünyadaki tüm ülkeler için geçerlidir şeklinde yazmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Libya pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi