Ermeni pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ermeni pasaportu

Ermeni Pasaportu Ermenistan dışına seyahat için Ermeni vatandaşlarına verilen belgedir. Aynı zamanda ülke içinde kimlik olarak kullanılmaktadır.

"Pasaport" da ön kapağında Ermenice ve İngilizce dili yer almaktadır. Pasaport 10 yıl süreyle geçerlidir ve 32 sayfa bulunmaktadır.

2011 yılının 1. çeyreğinden itibaren, Ermeni vatandaşlarına verilen iki yeni kimlik belgeleri sıradan pasaportun yerini alacaktır. belgelerden biri - kimlik kartı, ve ülke içinde yerel olarak kullanılacak olan ikinci belge - biyometrik pasaport, yurtdışı seyahat için kullanılacaktır.

Ermenistan vatandaşları 1 Haziran 2012 tarihinden itibaren biyometik pasaporta başvuru yapabilmektedirler. Biyometrik pasaport'da bulunan elektronik çip'te pasaport sahibinin parmak izi ve dijital fotoğrafını içermektedir.[1]

Şubat 2011 tarihinden itibaren Ermenistan AB ülkeleri ile Ermeni vatandaşlarının AB ülkeleri için seyahatlerinde vize kolaylığı müzakereleri yürütmektedir. Ermenistan ve Avrupa Birliği arasındaki vize rejiminin serbestleştirilmesi konusunda tartışmalar da vardır. AB ile Ermenistan Geri Kabul Anlaşması müzakereleri 3. turu, 28 Haziran 2012 tarihinde gerçekleşmiştir. AB ve Ermenistan arasındaki vize kolaylaştırma anlaşması 17 Aralık 2012 tarihinde imzalanmıştır.

11 Kasım 2013 tarihinde Ermenistan Millet Meclisi, Avrupa Birliği (AB) ile vize kolaylığı ve geri kabul üzerinde anlaşmaları onayladı. 108 milletvekili oybirliği ile ilgili kararı kabul etti. Anlaşmalar onaylandıktan bir ay sonra vize kolaylığı yürürlüğe girecektir.[2] Anlaşmada nihai hedef olarak AB'nin Ermenistan'a vize muafiyeti getirmesi gösterilmektedir.[3]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Ermenistan vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 57 ülkeye seyahat edebilirler.[4] Bu sayede Ermenistan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 83. sırada yer almaktadır.

Ermenistan pasaportlarını kabul etmeyen ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan Cumhuriyeti ile savaş durumu nedeniyle, Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer Ermeni kökenli ve Ermeni asıllı yabancı vatandaşları'nın Azerbaycan'a girişi yasaktır.[5]

Ermeni vatandaşlarına yönelik vize gereksinimleri
  Ermenistan
  Vizesiz giriş
  Varışta vize
  Vize gerekli
  Ülkeye girişi yasak

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]