Danimarka pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
bir Danimarka biyometrik pasaportunun ön kapağı

Danimarka pasaportu uluslararası seyahati kolaylaştırmak için Danimarka Krallığı vatandaşlarına verilen belgedir. Bütün vatandaşlar aynı uyruklu olmakla birlikte farklı versiyonları (Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları) vatandaşlara verilmektedir.

Pasaportta çarmıha gerilmiş olan İsa resmi içerdiğinden, Karsten Riise Kristensen adlı vatandaş, Danimarka Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunmuştur.[1] Kendisi laik bir devletin pasaportunda dini sembollerin gösterilememesini talep etmektedir.

Faroe Adaları Danimarka Krallığına aittir, ancak AB'ye üye değildir. Grönland, 1985'te AK'den ayrıldı, ancak sakinleri Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul edildi. Bu bölgelerden kişiler, Danimarka'ya taşınıp daimi olarak yaşayarak "tam" AB vatandaşı olabilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2017 Raporuna Danimarka vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 174 ülkeye seyahat edebilirler. Bu özelliğiyle Danimarka vatandaşları, Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 3. sırada yer almaktadırlar.[2]

Sıradan pasaportun (kapaktaki PAS) yanı sıra, mavi hizmet pasaport (TJENESTEPAS) ve tek bir kırmızı diplomatik pasaport (DIPLOMATPAS) da 3 sürümü verilir. İkinci metin DEN EUROPÆISKE BİRLİĞİ kelimesini taşımamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]