Alman pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman pasaportu
Alman biyometrik pasaportunun ön yüzü
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi24 yaş ve üstü bireyler için yayınlandıktan sonra 10 yıl 23 yaş ve altı vatandaşlar için 6 yıl.
Maliyet60 Euro (24 sayfa üstü) / 37,50 Euro (24 sayfa altı)

Alman Pasaportu, Almanya vatandaşlarına uluslararası seyahatler için verilen resmî belgedir. Bir Alman pasaportu, Alman kimlik kartının yanında, Alman (ve diğer birçok AB) yetkilileri tarafından da rutin olarak Alman vatandaşlarının kimliğinin kanıtı olarak kabul edeceği diğer tek resmi olarak tanınan bir belgedir. Pasaport, kimlik ve Alman uyruklu karinesinin delili olarak hizmetinin yanında, yurt dışında Alman konsolosluk görevlileri (ya da bir Alman konsolosluğunun bulunmadığı bu durumda diğer AB üye ülkeleri) yapacakları yardımların güvence sürecini kolaylaştırır. Pasaport Almanya için benzersiz bir sert kapaklı da olsa, standart düzeni ile diğer AB pasaportları ile bordo tasarımı paylaşmaktadır.

Alman pasaportlarının bordo renkli kapağı ve ön kapağın ortasına Alman Kartalı arması konularak 1 Ocak 1988'den bu yana Avrupa Birliği pasaportları standartlarına uygundur. Pasaporttaki bilgiler İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

23 Şubat 2017'de Almanya, 1 Mart 2017'den itibaren kullanılmak üzere yeni bir pasaport tasarımını sundu.[1]

Alman pasaportu normalde 32 sayfadır fakat sık seyahat edenler için 48 sayfalık sürümü istek üzerine verilebilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1949'dan 1950'ye kadar Batı Alman pasaportlarının çıkarılması, esas olarak o sırada Batı Almanya'yı yöneten Müttefik Yüksek Komisyonunun yetkisi altındaydı. 1 Ocak 1950'de Alman Giriş ve Çıkış İşleri Ofisi, Batı Alman pasaportlarının düzenlenmesinde ana otorite oldu fakat yine de Müttefik Yüksek Komisyonun kontrolü altındaydı. Sadece 1 Şubat 1951'de Batı Almanya, Müttefik işgal güçlerinden bağımsız olarak kendi pasaportlarını verme konusunda tam hak elde etti.[2] O sırada Batı Alman pasaportlarında pasaport sahibinin "İş Tanımı" alanı vardı; Müttefik işgal güçleri 1955 yılına kadar seyahat vizesi almak için Batı Alman vatandaşlarını onaylama hakkını saklı tutarken başlangıçta bu gerekliydi. 12 Haziran 1967'de yapılan bir pasaport yönetmeliği değişikliğinden sonra "İş Tanımı" alanı kaldırıldı.

Almanya'nın 1990'da yeniden birleşmesinden sonra, eski Doğu Almanya sakinlerinin 31 Aralık 1995 tarihine kadar yurt dışı seyahatleri için geçerli Doğu Alman pasaportlarını kullanmalarına izin verildi,[3] fakat daha sonra otomatik olarak geçersiz sayıldılar ve bu insanlar yurt dışına seyahat etmek için bir Alman pasaportu için başvuruda bulundular.

İşlem süresi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Alman pasaportunun işlem süresi genellikle dört ila altı haftadır, ancak saat 11.00'den önce işlenirse Express servisi kullanılarak üç gün içinde verilebilir.

Veriliş süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman pasaportu tıpkı Alman kimlik kartları gibi yerel belediye kayıt büroları tarafından verilir. Başvuru sahipleri yeni bir pasaport başvurusunda bulunmak zorundadırlar ve yeni çıkarılan pasaportların verileri aslında yerel olarak saklanan kayıt belgelerinde bulunan kişisel verilerin kimlik doğrulamalı bir kopyasıdır. Pasaportlar daha sonra merkezi Berlin'de Bundesdruckerei'de üretilir.

Gereklilik ispatlanabiliyorsa, örtüşen geçerlilik ile birden fazla pasaport verilebilir (örneğin, pasaportta İsrailli bir damga ile Arap ülkelerine seyahat ederken ya da profesyonel nedenlerden ötürü ihtiyaç duyulduğunda). Teorik olarak, bir kişi aynı anda en fazla on adet pasaport tutabilir. Ek pasaportların geçerlilik süresi on yıl yerine altıdır. Fotoğraf tek başına kişiyi göstermeli, arka planda başka nesne veya kişi olmamalı.

Bir Alman pasaportu (32 sayfa, bir ay içinde teslim edilir, 24 yaş ve üstü bir kişiye verilir) ücreti 60 €'dur.[4] 24 yaşından küçük ve altı yıllık bir pasaport 37.50 € tutarındadır. 48 sayfalık bir pasaportun fiyatı 22 €, ekspres teslimat için 32 € dur.

Çifte vatandaşlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Hem Alman pasaportunu hem de yabancı pasaportu aynı anda (çifte vatandaşlık) tutma hakkı, yürürlükteki Alman vatandaşlığı kanunu kapsamında kısıtlanmıştır. Almanya, diğer AB ülkeleri ve İsviçre ile çifte vatandaşlığa izin veriyor; diğer ülkelerle çifte vatandaşlık özel izinle veya doğumda alınırsa (örneğin, bir Alman ebeveyn ve bir yabancı ebeveyn veya bir çocuk, Amerika Birleşik Devletleri gibi bir jus soli ülkesindeki Alman ebeveynlerden doğarsa) mümkündür. 116. madde uyarınca 30 Ocak 1933 ve 8 Mayıs 1945 arasında eski Alman vatandaşları olan Temel Yasanın (Grundgesetz) 2'si, Alman vatandaşlıklarından siyasi, ırksal veya dini gerekçelerle yoksun bırakıldılar ve vatandaşlıklarını tekrar alabilirler ve aynı şey torunları için de geçerlidir ve çifte (veya çoklu) vatandaşlık sahibi olmalarına izin verilir.[5]

Alman olmayan ebeveynlerden 1 Ocak 2000 tarihinde veya daha sonra doğan çocuklar, en az bir ebeveynin daimi oturma iznine sahip olması (ve en az üç yıl boyunca bu statüye sahip olması) ve ebeveynin en az sekiz yıldır Almanya'da ikamet etmesi durumunda doğumda Alman vatandaşlığı kazanır. Çocuklar en az sekiz yıldır Almanya'da yaşamış olmalı veya 21 yaşına kadar altı yıl okula gitmiş olmalıdır.

Yurt dışında doğan ve büyüyen AB üyesi olmayan ve İsviçre vatandaşı olmayan ebeveynler genellikle çift vatandaşlığa sahip olamazlar (ancak vatandaşlığın feragat edilmesine izin vermeyen veya çok pahalı / zor / aşağılayıcı feragat prosedürleri olan ülkelerin vatandaşları ve 116 (2) maddesi uyarınca vatandaşlığı restore edilen vatandaşlar için istisnalar söz konusudur).

Haziran 2019'da kabul edilen bir yasa, IŞİD gibi bir terör milisine katılan veya bunu destekleyen ve en az 18 yaşında olan çifte vatandaşların Alman vatandaşlığının iptaline izin veriyor.

Vizesiz veya sınırda vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Şubat 2020 Raporu'na göre Almanya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 191 ülkeye seyahat edebilirler. Alman vatandaşları bu sayede seyahat özgürlüğü açısından dünyada 3. sırada yer almaktadır.

Alman vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman Pasaportu sahiplerinin vizesiz veya varışta vize alabildiği ülkeler ve bölgeler
  Almanya
  Hareket Serbestisi
  Hareket Serbestisi
  Varışta Vize
  E-Vize
  Vize hem varışta hem de çevrimiçi olarak mevcuttur
  Vize gerekli

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hardy, Catherine (23 Şubat 2017). "Germany unveils new passport design". euronews. 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
  2. ^ Ausstellung von Pässen, Mitteilung des BmdI vom 14. Dezember 1950 – 1211 C – 662/50, GMBI, S.13
  3. ^ "Paßgesetz der Deutschen Demokratischen Republik" (Almanca). 13 Mayıs 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2018. Einigungsvertrag vom 31. August 1990 (BGBl. II S. 889) mit der Maßgabe, dass die ausgestellten Pässe bis spätestens zum 31. Dezember 1995 in Geltung bleiben 
  4. ^ "§ 15 of the German Passverordnung (passport regulation)". 5 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2017. 
  5. ^ German Mission to the United States. "Information on the Naturalization Claim under Article 116 (2) of the German Basic Law" (PDF). www.germany.info. Government of Germany. 19 Ekim 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2018.