Alman pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alman biyometrik pasaportunun ön yüzü

Alman Pasaportu, Almanya vatandaşlarına uluslararası seyahatler için verilen resmî belgedir. Bir Alman pasaportu, Alman kimlik kartının yanında, Alman (ve diğer birçok AB) yetkilileri tarafından da rutin olarak Alman vatandaşlarının kimliğinin kanıtı olarak kabul edeceği diğer tek resmi olarak tanınan bir belgedir. Pasaport, kimlik ve Alman uyruklu karinesinin delili olarak hizmetinin yanında, yurtdışında Alman konsolosluk görevlileri (ya da bir Alman konsolosluğunun bulunmadığı bu durumda diğer AB üye ülkeleri) yapacakları yardımların güvence sürecini kolaylaştırır. Pasaport Almanya için benzersiz bir sert kapaklı da olsa, standart düzeni ile diğer AB pasaportları ile bordo tasarımı paylaşmaktadır.

Alman pasaportlarının bordo renkli kapağı ve ön kapağın ortasına Alman Kartalı arması konularak 1 Ocak 1988'den bu yana Avrupa Birliği pasaportları standartlarına uygundur. Pasaporttaki bilgiler İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

Alman pasaportu normalde 32 sayfadır fakat sık seyahat edenler için 48 sayfalık sürümü istek üzerine verilebilir.

Alman pasaportu tıpkı Alman kimlik kartları gibi yerel belediye tescil daireleri tarafından verilir.

Vizesiz veya sınırda vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Almanya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 177 ülkeye seyahat edebilirler. Alman vatandaşları bu sayede seyahat özgürlüğü açısından dünyada 1. sırada yer almaktadır.[1]

Alman vatandaşlarına vizesiz veya sınırda vize alınabilen ülkelerin haritası: Yeşil (vizesiz), Açık yeşil (sınırda vize alanabilen ülkeler), mavi (AB ülkeleri)
  1. ^ https://www.henleyglobal.com/files/download/HP/hvri/HP%20Visa%20Restrictions%20Index%20160223.pdf