Alman pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alman biyometrik pasaportunun ön yüzü

Alman Pasaportu, Almanya vatandaşlarına uluslararası seyahatler için verilen resmî belgedir. Bir Alman pasaportu, Alman kimlik kartının yanında, Alman (ve diğer birçok AB) yetkilileri tarafından da rutin olarak Alman vatandaşlarının kimliğinin kanıtı olarak kabul edeceği diğer tek resmi olarak tanınan bir belgedir. Pasaport, kimlik ve Alman uyruklu karinesinin delili olarak hizmetinin yanında, yurtdışında Alman konsolosluk görevlileri (ya da bir Alman konsolosluğunun bulunmadığı bu durumda diğer AB üye ülkeleri) yapacakları yardımların güvence sürecini kolaylaştırır. Pasaport Almanya için benzersiz bir sert kapaklı da olsa, standart düzeni ile diğer AB pasaportları ile bordo tasarımı paylaşmaktadır.

Alman pasaportlarının bordo renkli kapağı ve ön kapağın ortasına Alman Kartalı arması konularak 1 Ocak 1988'den bu yana Avrupa Birliği pasaportları standartlarına uygundur. Pasaporttaki bilgiler İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.

23 Şubat 2017'de Almanya, 1 Mart 2017'den itibaren kullanılmak üzere yeni bir pasaport tasarımını sundu.[1]

Alman pasaportu normalde 32 sayfadır fakat sık seyahat edenler için 48 sayfalık sürümü istek üzerine verilebilir.

Veriliş süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman pasaportu tıpkı Alman kimlik kartları gibi yerel belediye kayıt büroları tarafından verilir. Başvuru sahipleri yeni bir pasaport başvurusunda bulunmak zorundadırlar ve yeni çıkarılan pasaportların verileri aslında yerel olarak saklanan kayıt belgelerinde bulunan kişisel verilerin kimlik doğrulamalı bir kopyasıdır. Pasaportlar daha sonra merkezi Berlin'de Bundesdruckerei'de üretilir.

Gereklilik ispatlanabiliyorsa, örtüşen geçerlilik ile birden fazla pasaport verilebilir (örneğin, pasaportda İsrailli bir damga ile Arap ülkelerine seyahat ederken ya da profesyonel nedenlerden ötürü ihtiyaç duyulduğunda). Teorik olarak, bir kişi aynı anda en fazla on adet pasaport tutabilir. Ek pasaportların geçerlilik süresi on yıl yerine altıdır.

Bir Alman pasaportu (32 sayfa, bir ay içinde teslim edilir, 24 yaş ve üstü bir kişiye verilir) ücreti 60 €'dur.[2] 24 yaşından küçük ve altı yıllık bir pasaport 37.50 € tutarındadır. 48 sayfalık bir pasaportun fiyatı 22 €, ekspres teslimat için 32 € dur.

Vizesiz veya sınırda vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2017 Raporu'na göre Almanya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 176 ülkeye seyahat edebilirler. Alman vatandaşları bu sayede seyahat özgürlüğü açısından dünyada 1. sırada yer almaktadır.[3]

Alman vatandaşlarına vizesiz veya sınırda vize alınabilen ülkelerin haritası: Yeşil (vizesiz), Açık yeşil (sınırda vize alanabilen ülkeler), mavi (AB ülkeleri)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]