İçeriğe atla

Güney Kore pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Kore pasaportu
Güney Kore pasaportu
Veren kuruluşGüney Kore Dışişleri bakanlığı
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi10 yıl (18 yaş ve üstü)

Kore Cumhuriyeti Pasaportu, Güney Kore vatandaşlarının uluslararası seyahat kolaylaştırmak için verilir. Diğer herhangi bir pasaport gibi, pasaport sahiplerine milliyet ve doğum tarihi gibi kişisel bilgilerine kanıt olarak hizmet vermektedir. Ancak, Güney Kore pasaport sahibinin ikamet kayıt numaralarınıda gösterir. Güney Kore pasaportu Kore pasaport Cumhuriyeti Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilir ve 1973 yılından beri Kore Darphane ve Güvenlik Baskı Kurumu tarafından basılmaktadır.[1] 21 Aralık 2021'de, COVID-19 salgını nedeniyle planlandığı gibi bir yıl ertelenen Güney Kore vatandaşlarına yeni nesil biyometrik pasaportlar verilmeye başlandı.[2][3]

Güney Kore vatandaşları Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke), ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya da vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Güney Kore vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 172 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Güney Kore vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 6. sırada yer almaktadır.[4]

  • Normal pasaport: normal vatandaşlara verilir. Sıradan pasaportların geçerlilik tarihi beş ya da on yıl için verilir.
  • Resmi pasaport: Millet Meclisi üyelerine ve memurlara verilir.
  • Diplomatik pasaport: Diplomatlar ve diplomatik şartlar altında hizmet veren vatandaşlara bu özel pasaport verilir. Bu pasaport, diğer ülkelerde özel tedaviyi garanti eder.

Kuzey Kore'ye giriş

[değiştir | kaynağı değiştir]

İzole edilmiş Kuzey Kore'nin komünist hükûmeti arasındaki siyasi durum nedeni ile Güney Koreli turistler Kuzey Kore'nin geneline girmesi neredeyse imkânsızdır. Kuzey Kore girmek isteyen turistler, neredeyse her zaman Çin sınırına gitmektedirler. Mart 2010 itibarıyla tüm seyahat boyunca Kuzey ve Güney Kore arasında artan gerilim nedeniyle şu anda seyahatlar askıya alınmıştır. 2008 yılı Temmuz ayında, Güney Koreli bir kadın turist, Kuzey Kore Geumgang yakınlarında bir plajda bir güvenlik görevlisi tarafından vurularak öldürülmüştür.

Biyometrik Pasaport

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı, 2006 yılının Nisan ayında pasaport alımına teşvik etmek için e-pasaport Komitesi kurdu ve 2008 yılının ikinci yarısında biyometrik pasaport verilmesini planladı. Kore Ulusal Meclisi 26 Şubat 2008'de pasaport kanunu revizyonuna geçti. Kore hükûmeti, diplomatlar ve hükûmet yetkililerine Şubat 2008 tarihinden itibaren biyometrik pasaport vermeye başladı. 25 Ağustos 2008 tarihinden itibaren tüm vatandaşlara bu tip pasaport verilmeye başlandı.

Ocak 2009 itibarıyla, Kore Darphane ve Güvenlik Baskı Şirketi, yeni biyometrik pasaport üretmek için 8 saatte 26.500 adet pasaport üretme yeteneğine sahiptir.

Seyahat Kısıtı olan Ülkeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2007'de Afganistan'da Güney Kore vatandaşlarının rehine edilmesi krizinin bir sonucu olarak, Güney Kore hükûmeti, güvenlik nedenlerinden dolayı gezi yerleri olarak vatandaşlarına Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Yemen ve Somali'ye seyahatleri yasaklamıştır.

Güney Kore vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler
  1. ^ "ERROR". 10 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. 
  3. ^ "Korean passports will be getting an upgrade from next month". 11 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.