Yeni Zelanda pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Zelanda pasaportu
İlk yayınlanma tarihi1915
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi5 veya 10 yıl

Yeni Zelanda pasaportu Uluslararası seyahat amacıyla Yeni Zelanda vatandaşlarına verilir. Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı pasaportları çıkarmaktan sorumludur. İçişleri Bakanlığı 1948'de ilk kez Yeni Zelanda pasaportlarını çıkarmaya başlamıştır. Yeni Zelanda Pasaportuna Māori dili, 2000 yılında Fransızca'nın yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Yeni Zelanda nüfusunun yaklaşık % 75'i[1] bir pasaport bulundurma oranına sahiptir ve dolaşımda 1,5 milyon Yeni Zelanda biyometrik pasaport bulunmaktadır.[2]

Yeni Zelanda vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkelere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Güney Amerika'da birçok ülkeye seyahati için vize alması gerekmez.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Normal pasaport - sıradan seyahat için çıkarılan tatil ve iş seyahatleri gibi
  • Diplomatik pasaport - Yeni Zelanda diplomatları, üst düzey hükûmet yetkilileri ve diplomatik kuryeler için çıkarılmıştır.
  • Resmi pasaport - Resmî iş dolayısıyla Yeni Zelanda hükûmetini temsil eden kişiler içindir.

Tüm yeni düzenlenmiş pasaport ne olursa olsun önceki pasaport (eğer varsa) yayımlandığında olan, Pasaport Değişiklik Yasası 2005 altında verildiği tarihten itibaren beş yıl en fazla geçerliliğe sahip olacak

Yeni Zelanda Pasaportunun metinsel kısımları İngilizce ve Māori dilinde yazılıdır. (Daha önce İngilizce ve Fransızcaydı).

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Şubat 2020 Raporu'na göre Yeni Zelanda vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 183 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Yeni Zelanda vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 9. sırada yer almaktadır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "International passport comparison". 18 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2011. 
  2. ^ "New Zealand Customs Service: About ePassports". 10 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2015. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 8 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2017.