Polonya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Polonya biyometrik pasaportunun ön kapağı

Polonya pasaportu Polonya dışına seyahat için Polonya vatandaşlarına verilir. Avrupa Birliği içinde vizesiz seyahatin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, İsviçre, Vatikan, Monako, San Marino, Andorra, Hırvatistan ve Avrupa'da İngiltere'ye bağımlı olan (yani Cebelitarık, Jersey, Man Adası, Guernsey) bölgelerinede Polonya vatandaşları kendi ulusal kimlik kartlarını kullanarak seyahat edebirler. Polonya pasaportları 10 yıllık süre için verilir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2 Temmuz 2019 Raporu'na göre Polonya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 172 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Polonya vatandaşları dünyada seyahat özgürlüğü açısından 16. sırada yer almaktadır.[1]

Önceki ve güncel pasaport tasarımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünün Polonya pasaportu, İkinci Polonya Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından I. Dünya Savaşı'ndan sonra görünenlerden çok farklıdır. Pasaport 1920 civarında görünmeye başladı ve basit kağıt, tasarım ve kalitede idi. Bunlar, 1929 yılına kadar sürdü, sert kaplı mavi renkli pasaportlar tasarlandı ve iyi kalitede kağıda basıldı. Bu mavi pasaportlar II. Dünya Savaşı boyunca kullanıldı ve en az 1947'ye kadar yabancı ülkelerdeki Polonya konsolosluklarından, yapılan savaştan sonra Polonyalı mültecilere verilmeye devam edildi.

Polonya Halk Cumhuriyeti, 1952 - 1989 yılları arasında, Lehçe, Fransızca ve Rusça dillerinden oluşan başka bir tasarım benimsendi. Buna ek olarak, bu süre zarfında, Polonya beyaz kartalı pasaport kapağındaki amblemden yoktu.

Hâlen kullanımda olan üç Polonya pasaportu tasarımı vardır. Tasarımlardan birinde biyometrik veriler ve pasaport kapağında Lehçe Avrupa'daki AVRUPA BİRLİĞİ (2006'da basılmıştır) ve bu özelliklere sahip olmayan iki yazıt bulunur: biri kırmızı kapaklı (2001-2006 arasında yayınlanmış) ve biri lacivert kapaklı (2001'den önce yayınlanmış). Eski tasarımların pasaportları son kullanma tarihine kadar geçerliliğini korur ancak artık yayınlanmaz.

Daha yeni olan iki tasarım Polonyaca, İngilizce ve Fransızca dillerinde yazılmıştır. Üç tasarımdan en eskisi, yalnızca iki dilli (Lehçe ve İngilizce) kişisel veriler içeren sayfa hariç, Rusça olarak da yazılır.

Polonya vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.
Polonya vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Global Ranking - Passport Index 2019" (PDF). Henley & Partners. 23 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Temmuz 2019.