Kuzey Kore pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Kore pasaportu
Democratic People's Republic of Korea Biometric passport.jpg
Kuzey Kore pasaportu
İlk yayınlanma tarihi 1950'ler
Veren kuruluş Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi Türe bağlı

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti pasaportu, Kuzey Kore vatandaşlarına uluslararası seyahat etmeleri için verilir.

Kuzey Kore pasaportu edinme ayrıcalığı birkaç koşulla sınırlıdır. Kuzey Kore vatandaşı Kore İşçi Partisi üyeliği ve hükûmet içinde iyi bir konuma sahipse pasaport edinebilir. Kuzey Kore vatandaşları; normal turist olarak seyahat etmek isteseler bile ülkeden çıkmalarına izin verilmez. Çıkış izinleri genellikle sadece hükûmet yetkililerine, sporculara ve diğer özel heyetlere verilir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 raporuna göre Kuzey Kore vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 42 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Kuzey Kore vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 96. sırada yer almaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kore Yarımadası'nın en eski pasaportları, 1902 yılında Kore İmparatorluğu tarafından ticari pasaport ve seyahat pasaportu olmak üzere iki tür olarak verildi. Pasaportlarda Çince metinlerin yanı sıra İngilizce ve Fransızca tercümeleri de bulunmaktadır.

Kuzey Kore pasaportlarında ilk olarak 1950'lerde Korece, Rusça ve Çince yer alırken, günümüzde pasaportta yalnızca Korece ve İngilizce dilleri mevcuttur.[2]

Kuzey Kore pasaport türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sıradan Pasaport: Özel izinle resmî nedenlerden (Akademik yarışmalar, iş gezileri gibi nedenlerle) dolayı yabancı ülkelere ziyaret etmeleri için Kuzey Korelilere teslim edilen pasaporttur. Sıradan pasaport, vatandaşın yurt dışı seyahatinden dönüşünden sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından geri alınır.
  • Resmî Pasaport: Ticaret ve diğer ekonomik nedenlerde bürokratların yurt dışına seyahat etmeleri için verilir.
  • Diplomatik Pasaport: Dışişleri Bakanlığı, merkez partisi ve Kore İşçi Partisi'nin diğer yüksek görevlilerine verilir. Bürokratların geri kalanı için bakan yardımcıları ya da diplomatlar pasaportlarını alabilirler.

Kuzey Kore Pasaportu el yazısı ile 2 kimlik sayfası içerir. Pasaport sahibinin aşağıdaki bilgileri içerir: