Kuzey Kore pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuzey Kore pasaportu
DPRK passport.png
Kuzey Kore pasaportu
İlk yayınlanma tarihi 1950'ler
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi Türe bağlı

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti pasaportu, Kuzey Kore vatandaşlarına uluslararası seyahat etmeleri için verilir.

Kuzey Kore pasaportu edinme ayrıcalığı birkaç koşulla sınırlıdır. Kuzey Kore vatandaşı Kore İşçi Partisi üyeliği ve hükûmet içinde iyi bir konuma sahipse pasaport edinebilir. Kuzey Kore vatandaşları; normal turist olarak seyahat etmek isteseler bile ülkeden çıkmalarına izin verilmez. Çıkış izinleri genellikle sadece hükûmet yetkililerine, sporculara ve diğer özel heyetlere verilir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 raporuna göre Kuzey Kore vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 42 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Kuzey Kore vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 96. sırada yer almaktadır.

Kuzey Kore pasaport türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sıradan Pasaport: Özel izinle resmî nedenlerden (Akademik yarışmalar, iş gezileri gibi nedenlerle) dolayı yabancı ülkelere ziyaret etmeleri için Kuzey Korelilere teslim edilen pasaporttur. Sıradan pasaport, vatandaşın yurt dışı seyahatinden dönüşünden sonra Dışişleri Bakanlığı tarafından geri alınır.
  • Resmî Pasaport: Ticaret ve diğer ekonomik nedenlerde bürokratların yurt dışına seyahat etmeleri için verilir.
  • Diplomatik Pasaport: Dışişleri Bakanlığı, merkez partisi ve Kore İşçi Partisi'nin diğer yüksek görevlilerine verilir. Bürokratların geri kalanı için bakan yardımcıları ya da diplomatlar pasaportlarını alabilirler.

Kuzey Kore Pasaportu el yazısı ile 2 kimlik sayfası içerir. Pasaport sahibinin aşağıdaki bilgileri içerir: