Katar pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katar pasaportu

Katar pasaportu, Uluslararası seyahat için Katar vatandaşlarına verilen belgedir. Katar vatandaşlarının GCC (Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi) üye devletlerine girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Katar vatandaşları bu ülkelerde işe girmek hakkınada sahiptir. Benzer şekilde diğer Körfez ülkeleri vatandaşlarınında Katar'a girmesi için vize almasına gerek yoktur. Katar′lı vatandaşlar Arap Birliği'nin birçok üye devletlerine vizesiz girebilmektedir.

Katar pasaportunun ön yüzünün ortasında Katar arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na Katar vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 79 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Katar vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 63. sırada yer almaktadır.[2]

Katar pasaportu sahipleri 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Elektronik vize muafiyeti (EVW) kullanarak (İnternet ortamında vize alarak) en fazla 6 ay süreyle İngitere'yi ziyaret edebilmektedirler.[3] Ayrıca Katar vatandaşları Yeni Zelanda'ya 3 ay ikamet süreli vizesiz seyahat edebilirler.

Katar vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  2. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2015" (PDF). Henley & Partners. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2015. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2014.