İçeriğe atla

Kuzey Makedonya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuzey Makedonya pasaportu
Kuzey Makedonya pasaport kapağı
Kuzey Makedonya biyometrik pasaport Birinci Sayfası
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi
  • 4 yaşın altındaki çocuklar için 2 yıl;
  • 4 ila 27 yaş arası kişiler için 5 yıl;
  • 27 yaş ve üstü için 10 yıl.

Makedon pasaportu veya Kuzey Makedonya pasaportu (Makedonca: Македонски Пасош - Makedonski Pasoş) uluslararası seyahat amacıyla Kuzey Makedonya vatandaşlarına verilir. Dağıtım sorumluluğu İçişleri Bakanlığı'na aittir. Pasaportun geçerliliği 10 yaşından küçük kişiler için 5 yıldır. Çocukların yaşları 4 ise ve pasaportunun geçerliliği iki yıl ile sınırlıdır. Makedon pasaportu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tavsiye ettiği standartlar (yani, büyüklüğü, kompozisyonu, düzen, teknoloji) ile uyumludur. Son Makedon pasaportu bir biyometrik pasaportdur. Makedonca'nın yanı sıra tercihe göre Arnavutça, Türkçe ve Boşnakça gibi resmi tanınan azınlık dilleri de pasaportta yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Makedonya, Yugoslavya'nın kurucu bir cumhuriyeti olduğu 1945-1991'tarihleri arasında, Makedonlar Yugoslav pasaportlarıyla dolaştılar. Yugoslav federal sistemi uyarınca, her cumhuriyetin kendi pasaport çeşitliliği vardı; Özellikle Kuzey Makedonya'da yayınlanan Yugoslav pasaportları Sırpça-Hırvatça yerine Makedonca ve Fransızca olarak basıldı. Makedon pasaportunun içeriği ve tasarımı yıllar içinde değişti. Kuzey Makedonya Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ilk pasaportlar 1991 yılında yayımlanmıştır.

Avrupa Birliği, eski Yugoslav cumhuriyetlerine 1991 yılında vize uygulamaya başlamış ve bu yüzden Makedonlar vizesiz seyahat haklarını kaybetmişlerdi. 19 Aralık 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İngiltere ve İrlanda hariç tüm Avrupa Birliği'nin Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilmektedirler. Ayrıca Arnavutluk,Karadağ,Kosova ve Sırbistan'a ulusal kimlik kartları ile seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ocak 2019 Raporu'na göre Kuzey Makedonya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 123 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Kuzey Madekonya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 46. sırada yer almaktadır.[1]

Kuzey Makedonya pasaportu sahipleri için vize gereksinimleri[2]
  Kuzey Makedonya
  Vizesiz
  Varışta vize alınabilir
  e-Vize
  Vize hem varışta hem de çevrimiçi olarak mevcuttur
  Kefil veya davet mektubu ile vizesiz
  Kamu işlerinin onayıyla vizesiz
  Vize gerekli


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  2. ^ "Henley Passport Index 2008 to 2020". Henley Passport Index (İngilizce). 10 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2020.