İçeriğe atla

Güney Afrika pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Güney Afrika pasaportu

Güney Afrika pasaportu Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşlarına uluslararası seyahat amaçlı verilen bir seyahat belgesidir.

Güney Afrika Pasaportu sahibine vize gereklerine uygun olarak yabancı ülkelere seyahat etmek için izin verir ve gerekirse yurt dışında Güney Afrika konsolosluk yetkililerinin yardım işlemlerini kolaylaştırır. Pasaportun kimlik bilgileri sayfası İngilizce ve Fransızca olarak yazılıdır. Güney Afrika pasaportu Güney Afrika vatandaşlık yasaları göre vatandaşlık belgesinin geçerli bir kanıtıdır.

İçişleri Bakanlığı 9 Nisan 2009 tarihinde yeni biçim pasaportları çıkarmaya başlamıştır.

Güney Afrika pasaportları, Güney Afrika Pasaport ve Seyahat Belgeleri Yasası (1994 yılının 4. maddesi) ve 1996 tarihli Güney Afrika Pasaport ve Seyahat Belgeleri Yönetmeliği hükümleri uyarınca Güney Afrika İçişleri Bakanlığı[1] tarafından verilir. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na Güney Afrika vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 97 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Güney Afrika vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 42. sırada yer almaktadır.

Güney Afrika pasaportu sahipleri İrlanda'yı 3 ay ikamet süreli vizesiz sehayat edebilirler. Güney Afrika vatandaşları Yeni Zelanda'ya da vizesiz seyahat edebiliyorlardı fakat Yeni Zelanda, Güney Afrika vatandaşlarından 21 Kasım 2016 tarihinden itibaren vize istemektedir. Bu değişiklik, Yeni Zelanda sınırında diğer vizeden muaf ülkelerle karşılaştırıldığında, girişi reddedilen Güney Afrika vatandaşların sayısının artması sonucunda ortaya çıkmıştır.[3]

Başvuru ve taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha modern ve dijital yöntemler getirilene kadar, bir Güney Afrika pasaportuna başvurmak için, BI-73 başvuru formunu doldurmalı ve doğru kimlik bilgilerini sağlamak için uygun boyutlu fotoğraflar getirilmelidir. Günümüzde, fotoğraflar diğer biyometrelerin yanı sıra yerinde de yakalanıyor.

Güney Afrika pasaportlarının hepsi başkent Pretoria'da basılır.

Güney Afrikalı Yurttaşlık Değişikliği Yasası tarafından değiştirilen Güney Afrika Vatandaşlık Kanunu'na göre (Yasanın 88. Maddesi), Güney Afrikalılar çifte vatandaşlık başvurusu yapabilirler, ancak avantaj elde etmek veya Güney Afrika'daki sorumluluklarından kaçınmak için başka bir ülkenin vatandaşlığını kullanamazlar.

Güney Afrika vatandaşlığını elinde tutan bir yetişkin için, Güney Afrika'ya ait olmayan bir pasaport kullanarak Güney Afrika'ya girmek veya ayrılmak yasadışıdır. Güney Afrika'ya girmek / çıkmak için pasaport kullanmayan çifte vatandaşlar sınır kontrol noktalarından uzaklaştırılabilir ve 12 aya kadar hapis ya da para cezası ile cezalandırılabilir. Bununla birlikte, Güney Afrika Pasaportunun kullanımı, Güney Afrika dışındaki herhangi bir ülkeye giriş / çıkış iznine sahiptir.

Güney Afrika vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]