Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Birleşik Arap Emirlikleri yeni biyometrik pasaportu

Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin vatandaşlarına yurtdışı seyahatleri için verdiği belgedir. BAE vatandaşlarının GCC (Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi) üye devletlerine girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. BAE vatandaşları bu ülkelerde işe girmek hakkınada sahiptir. Benzer şekilde diğer Körfez ülkeleri vatandaşlarınında Birleşik Arap Emirlikleri'ne girmesi için vize almasına gerek yoktur. BAE vatandaşlarının Arap Birliği'nin birçok üye devletlerine vizesiz girebilmektedir.

BAE İçişleri Bakanlığı, Katar'dan sonra biyometrik pasaportlara başlayan ikinci GCC (Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi) devleti olarak 11 Aralık 2011 tarihinde biyometrik pasaportları çıkarmaya başladı. Bir Birleşik Arap Emirlikleri pasaportunun ücreti sadece 11.8 $ gibi bir maliyeti ile dünyanın en düşük ücretli pasaportlarından biridir.

2009 Aralık ayında bir basın toplantısında BAE İçişleri Bakanlığı, Alman şirketi Bundesdruckerei ile muhtemelen geç 2010 yılında başlayacak yeni BAE Biyometrik pasaportlarının verilmesi için uluslararası ihaleyi kazandığını duyurdu.

BAE İçişleri bakanlığı 11 Aralık 2011 yılında biyometrik pasaportları çıkarmaya başlamıştır. ICAO uyumlu elektronik pasaportlar 2014 yılına kadar tüm ülkede verilebilmektedir. BAE, Katar'dan sonra daha gelişmiş teknoloji ile elektronik pasaport çıkartan ikinci ülkedir.

Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu sahipleri 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Elektronik vize muafiyeti (EVW) kullanarak (İnternet ortamında vize alarak) en fazla 6 ay ikamet süreli olarak İngitere'yi ziyaret edebilmektedirler.[1] Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları Yeni Zelanda'ya vizesiz seyahat edebilir ve 3 ay kalabilirler.

Birleşik Arap Emirlikleri biyometrik pasaporta sahip vatandaşları, 6 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.[2]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 Raporu'na göre B.A.E vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 122 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 38. sırada yer almaktadır.[3]

Vatandaşlık

BAE Federal Yasası'nın 8. Maddesi uyarınca, en az 17 yaşındaki bir gurbetçi, BAE vatandaşlığına 20 yıl ülkede ikamet ettikten sonra başvurabilir; bu kişi hiçbir zaman bir suçtan mahkum olmamış ve akıcı Arapça konuşabilmesi gerekmektedir.[4]

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Birleşik Arab Emirlikleri pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi