Filipinler pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filipinler Pasaportu
Güncel bir Filipin pasaportunun ön kapağı
İlk yayınlanma tarihi1946
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat

Filipin pasaportu bir seyahat belgesi ve Filipinler vatandaşlarına verilen Ulusal kimliktir. Bu bazı istisnalar dışında Dışişleri ve yurt dışında Filipin diplomatik görevlileri tarafından verilir.

Filipinler pasaportu ülkede birincil kimlik biçimi olarak kabul edilir.

Filipin Pasaportu büyük ölçüde Brunei, Singapur, Hong Kong, Malezya ve diğer APEC ve ASEAN'a üye ülkelerin Filipinli turistlere tanıdığı nispeten liberal vize şartları nedeniyle kalpazanlar için popüler bir hedeftir. Bu nedenle Dışişleri Bakanlığı 17 Eylül 2007'de 11 Ağustos 2009 tarihinden itibaren makine tarafından okunabilir biyometrik pasaportların verilmeye başlanacağını duyurdu. Eski pasaportlar süreleri dolana kadar hala kabul edilebilir. 11 Ağustos 2009'de ilk biyometrik pasaport Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'ya verilmiştir.

Filipin pasaportunda Irak'a yapılan seyahatlerde geçerli değil ibaresi yer almaktadır.

Filipinler vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 Raporu'na göre Filipinler vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 61 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Filipinler vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 76. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filipinler pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.