Mikronezya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mikronezya pasaportu

Mikronezya pasaportu ülke dışına seyahat etmeyi sağlamak için Mikronezya Federe Devletleri vatandaşlarına verilir. Pasaport herhangi bir Mikronezyalı vatandaşının kimliğinin uluslararası kanıtıdır.

Mikronezya pasaportu koyu mavi renktedir. Mikronezya pasaportunun ön yüzünün ortasında Mikronezya arması, bunun yukarısında "pasaport" yazısı ve armanın aşağısında ülkenin adı yazmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Mikronezya pasaportu sahipleri I-94 veya I-94A Formu ile Amerika Birleşik Devletleri ve Mikronezya Federe Devletleri arasındaki Serbest İşbirliği Anlaşması uyarınca herhangi vize olmaksızın Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat edebilmektedirler. Ayrıca Mikronezya vatandaşları İngiltere'ye yapılan seyahatlerde de vizeden muaftırlar.

Mikronezya pasaportuna sahip vatandaşlar, 20 Eylül 2016 tarihinden itibaren Schengen Bölgesi’ne girişte vize muafiyetinden yararlanabilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2019 Raporu'na göre Mikronezya Federe Devletleri vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 119 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Mikronezya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 49. sırada yer almaktadır.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.