Kolombiya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kolombiya pasaportu

Kolombiya pasaportu, Kolombiya vatandaşlarına uluslararası seyahat amaçlı verilen bir seyahat belgesidir. Ağustos 2010'dan bu yana makine tarafından okunabilir çipli Biyometrik pasaport getirilmiştir. Bir önceki eski sürüm pasaportlar Kasım 2015 tarihine kadar kullanılabilir.

Kolombiya Vatandaşları Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Ekvador, Paraguay, Peru ve Uruguay'a seyahatlerinde pasaport yerine kendi ulusal kimlik kartlarını kullanabilir.[kaynak belirtilmeli]

Ekvador'a girmek için pasaport gerekli değildir ancak Kolombiya vatandaşları ülkeye girmek için Adli Belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.

3 Aralık 2015 tarihinden itibaren Kolombiya vatandaşları da Avrupa Birliği ülkelerine (İngiltere ve İrlanda hariç) vizesiz seyahat edebilmektedirler.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Kolombiya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 103 ülkeye seyahat edebilirler.[2] Bu sayede Kolombiya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 50. sırada yer almaktadır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.hurriyet.com.tr/ab-kolombiya-ile-vizeleri-kaldirdi-40021837
  2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.