Ukrayna pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ukrayna pasaportu
Ukrainian passport 2015.jpg
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi 10 Yıl

Ukrayna pasaportu Ukrayna vatandaşlığının ana kanıtı olarak Ukrayna vatandaşlarına verilen bir belgedir. Genellikle Ukrayna hükûmeti tarafından yerli pasaport ve uluslararası pasaport olarak verilen pasaport iki türü vardır. Yerli pasaport Ukrayna içinde Ukrayna vatandaşlarının bir birincil kimlik belgesi olarak kullanılır. Uluslararası bir pasaport uluslararası seyahat için kullanılır.

Uluslararası pasaport biyografik veri sayfası

Yerli pasaport ülke içinde bir kimlik belgesi olarak verilir. Vatandaşın 16 yaşında pasaport alması gerekmektedir.

Yerli pasaportun bazı BDT ülkeleri ve Gürcistan'a seyahati hariç, Ukrayna dışında kullanılması gereksizdir.

"Uluslararası Pasaportu" olarak bilinen pasaport yurt dışında, Ukrayna dışında seyahat için kullanılan bir belgedir. Pasaport bilgileri Ukraynaca ve İngilizce olarak kaydedilir. Pasaport talep üzerine verilir ve 10 yıl süreyle geçerlidir. Bazı nadir durumlarda Ukrayna vatandaşlarının 18 ya da 16 yaşından önce Uluslararası Passport için izin verilir, ama aynı zamanda sadece 3 yıl için geçerlidir.

Ukrayna AB Schengen ülkeleri ile vize muafiyeti müzkereleri yürütmektedir. Müzakereler sonuçlanıncaya kadar şu an için Ukrayna vatandaşları AB ülkelerine seyahatlerde vize kolaylığı anlaşmasından yararlanmaktadırlar. Ukrayna için vize serbestleştirmeye giden bir diyalog, 2006 yılında parafe edildi ve 29 Ekim 2008 tarihinde başlatıldı. Kısa süreli seyahatler için vizesiz rejimin kurulmasına doğru Ukrayna'ya iki aşamalı Vize Serbestleşme Eylem Planı 2010 yılında kabul edilmiştir. Vize Muafiyet için bir Eylem Planı 22 Kasım 2010 tarihinde AB-Ukrayna Zirvesi'nde Ukrayna'ya sunuldu. Son zamanlarda, eylem planı üzerinde ikinci bir ilerleme raporu kabul edildi.

Ukrayna biyometrik pasaportlarının verilmesine 1 Ocak 2013 itibarıyla başlanmıştır.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 Raporu'na Ukrayna vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 81 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Ukrayna vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 59. sırada yer almaktadır.

Ukrayna vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ukrayna pasaportu İngilizce Wikipadia maddesi
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.