Belize pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Belize pasaportu, Belize vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir.

Belize pasaportu koyu mavi renktedir. Ön yüzünün ortasında Belize arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Belize vatandaşları İngiltere ve İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilirler. Belize vatandaşları 1999 yılına kadar Avrupa Birliği üyesi ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyorlardı. Bu tarihten sonra vize muafiyet haklarını kaybetmişlerdir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Belize vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 94ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Belize vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 53. sırada yer almaktadır.

Görünüm ve ihracı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaportların verilmesi Pasaport Kanunu tarafından yönetilmektedir. 2004 yılı başında, Belize, ülkenin İngiltere tabanlı pasaport tedarikçisi De La Rue'nın teslimatının gecikmesi sonucu boş pasaport sıkıntısı nedeniyle bir "pasaport krizi" yaşadı. Sorun devam etmesine rağmen aynı yılın Ağustos ayında sona erdi. 2009 yılında Belize, ortak CARICOM tasarımı pasaportları çıkarmaya başladı.

Hırsızlık ve yasa dışı ihraç[değiştir | kaynağı değiştir]

2002 yılında, yüzlerce ve belki binden fazla Belize pasaportlarının karaborsada yasa dışı satıldığı tespit edildi. 2005 yılının Ağustos ayında, 200 adet boş pasaport Göçmenlik Dairesi'nden çalındı. Polis, üst düzey yetkililerin evlerini aradı ama bir şey bulamadı. Eylül 2006'da, bir başka 95 adet pasaport Belmopan Göçmenlik Bürosu'ndan çalınmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.