Somali pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Biyometrik olmayan eski Somali pasaportu

Somali pasaportu Somali vatandaşlarına uluslararası seyahat için verilen belgedir. Somali Biyometrik pasaportu Somali Geçici Federal Hükümeti (TFG) tarafından 2007 yılından bu yana yayımlanmıştır.

Somali'nin eski sosyalist hükûmeti başlangıçta biyometrik olmayan Yeşil Pasaport kullanmıştır. Bu seyahat belgesi hala eski Başkanı Siad Barre rejiminin çöküşünden sonra kullanımda kaldı. Kasım 2010 yılında, ülkenin başkenti Mogadişu'da, yeni bir pasaport verme tesisi açıldı. Seyahat belgelerinin Yazdırılması önce, Birleşik Arap Emirliklerinde yapıldı. Resmen Somali Göçmenlik Dairesi tarafından yayınlanan Pasaportlar artık diğer ülkeler ile karşılaştırılabilir yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir.

2011 yılı Eylül, Geçici Federal Hükûmet resmen Somali'nin eski Yeşil Pasaport kullanımını yasaklandı. Somali Göçmenlik Memuru, General Abdulaahi Gaafow Mohamoud'a göre, kimlik belgesi artık ayın sonuna kadar iş gezileri veya seyahatlerde kabul edilecektir Yeşil Pasaportların özellikle yeni mavi model olan e-pasaportlar ile değiştirilceğinide sözlerine ekledi.

Aralık 2013 yılında, Federal Hükûmet resmen Somali yeni e-pasaportu vermeyi başlattı. Daha geniş bir girişimin parçası olarak, güvenliği güçlendirmek için pasaport, İçişleri Bakanlığına bağlı Göçmenlik Bakanlığı tarafından verilmektedir. Somali Vatandaşları, devlet tarafından verilen ulusal kimlik belgeleri ve doğum belgelerini ibraz etmeleri suretiyle bir e-pasaport alabilmektedirler.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 raporuna göre Somali vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 31[2] ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Somali vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 104. sırada (en alt sıranın iki üstü) yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "New epassport will help secure somalias borders". Midnimo. 23 Aralık 2013. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2013. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.