Brezilya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brezilya pasaportu
Passport of Brazil (2019).png
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat

Brezilya pasaportu, Brezilya Federal Polisi aracılığıyla Brezilya hükûmeti tarafından çıkarılan seyahat için resmi bir seyahat belgesidir. Brezilya pasaportu verildiği tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir. Diğer MERCOSUR ülkelerine (Arjantin, Paraguay, Uruguay, Bolivya, Kolombiya, Peru ve Şili'ye) yapılan sehayatlerde pasaport gerekmez. Vatandaşlara bu ülkeler için federal hükûmet tarafından verilen kimlik kartları kullanılabilir.

Brezilya pasaport sahipleri vize almaya gerek kalmadan Mercosur üye ülkelere ve diğer bazı ülkelere bir pasaport gerekmez, devlet tarafından düzenlenmiş ulusal kimlik kartı yeterlidir.

2010 yılında, Meksika ve Brezilya hükûmetleri, Brezilya vatandaşlarının Meksika vizesi almak zorunda kalmadan Meksika'ya seyahatleri için Amerika Birleşik Devletleri vize sahibi olanları vizeden muaf kabul etti. Daha sonra aynı yıl, Meksikalı yetkililer Brezilya vatandaşlarının alacakları bir internet izni ile Meksika'ya seyahatlerine izin verdi fakat Meksika vatandaşlarının hâlâ Brezilya'ya sehayat etmeleri için vize almaları gerekmektedir.

Brezilya vatandaşları Yeni Zelanda, Rusya ve Meksika'nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler. Avustralya'ya ise Şubat 2012 tarihinden itibaren internetten alınan elektronik vize ile seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2018 Raporu'na göre Brezilya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 171 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Brezilya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 17. sırada yer almaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Brezilya pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi
Brezilya vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.