İçeriğe atla

Ekvador pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ekvador pasaportu

Ekvador pasaportu Ekvador vatandaşlarına uluslararası seyahat için verilir. Ekvador pasaportu And Milletler Topluluğu ülkeleri (Bolivya, Kolombiya ve Peru) tarafından yayınlanan And pasaport türüdür. Ekvador vatandaşları And topluluk üyesi ülkelere seyahatlerinde sadece kimlik kartı ile seyahat edebilirler. Ekvador pasaportu ile UNASUR ve And Topluluğu üyesi ülkelere vizesiz seyahat edilebilir. Ekvador pasaportunun birçok Güney Amerika ve Orta Amerika ülkelere yapılan seyahatlerde "vizesiz" gidebilme yararı vardır.

Ekvador vatandaşları 1 Haziran 2003 tarihine kadar Avrupa Birliği üyesi ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyorlardı. Bu tarihten sonra vize muafiyet haklarını kaybetmişlerdir. Ayrıca daha önce İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip iken 30 Ağustos 1997 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Ekvador vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 81 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Ekvador vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 60. sırada yer almaktadır.

Ekvador vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ekvador pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.