Uruguay pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uruguay pasaportu, Uruguay vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için verilen belgedir. Diğer MERCOSUR ülkelerine (Arjantin, Brezilya, Paraguay, Şili, Bolivya, Kolombiya ve Peru'ya) yapılan sehayatlerde pasaport gerekmez. Vatandaşlara bu ülkeler için hükûmet tarafından verilen kimlik kartları kullanılabilir.

Uruguay pasaport sahipleri vize almaya gerek kalmadan Mercosur üye ülkelere ve diğer bazı ülkelere bir pasaport gerekmez, devlet tarafından düzenlenmiş ulusal kimlik kartı yeterlidir.

Uruguay pasaportu mavi renktedir. Ön yüzünün ortasında Uruguay arması, bunun yukarısında ülkenin adı ve aşağısında "pasaport" yazısı bulunmaktadır. Pasaportta genellikle ad, fotoğraf, imza ve sahibinin doğum tarihi ve bunu tanımlamak için yardımcı diğer faktörler içerir.

Uruguay vatandaşları Meksika ve Yeni Zelanda'nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Uruguay İçişleri Bakanlığı, 16 Ekim 2015 yılından bu yana Uruguay vatandaşlarına biyometrik pasaport vermeye başlamıştır. Yeni pasaport ABD'nin Vize Muafiyet Programı tarafından belirlenen standartlara uygundur. Standart işlem süresi, 20 iş günüdür Ancak acil işlemlerde daha yüksek bir ücret karşılığında 48 saatte pasaport verilebilir.[1]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2016 Raporu'na göre Uruguay vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 137 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Uruguay vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 29. sırada yer almaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Emiten hoy el primer pasaporte electrónico" (İspanyolca). 16 Ekim 2015. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2015. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
Uruguaylı vatandaşlarına yönelik vize gereksinimleri
  Uruguay
  Vizesiz giriş
  Varışta vize / eVize
  Vize gerekli