Rusya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rusya pasaportu
Russian ePassport.jpg
Biyometrik Rus pasaportu ön kapağı
Belge türü Pasaport
Amaç Kimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi 10 yıl (biyometrik), 5 yıl (biyometrik olmayan)

Rus pasaportu iki türlüdür: kimlik belgelendirmek amacıyla Rusya vatandaşlarına verilen yerli pasaport ve uluslararası seyahatler için verilen uluslararası pasaport.

Rus yerli pasaportu Rusya'da ikamet eden Rusya Federasyonu vatandaşları için birincil kimlik belgesidir. Başlangıçta, İçişleri Bakanlığı tarafından Rus vatandaşlarına 14 yaşında verilir ve 20 ve 45 yaşları arası yenilenmesi gerekir. Rusya'da yaşayan 14 üzerindeki her vatandaşın geçerli bir yerli pasaportu olması gerekir.

Pasaport tam adı, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri ve taşıyıcı bir fotoğrafı içerir. Ayrıca 14 yaşın altındaki sahibinin kayıtlı ev adresi, askeri görevi, medeni durum, çocuk sayısı, kan grubu (isteğe bağlı) ve bireysel vergi kimlik numarası (ayrıca isteğe bağlı) tarafından yayınlanan diğer yerli ve dış pasaport. Tüm veriler Rusça doldurulur.

Rus yerli pasaportu sahibi vatandaşların Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetine girmesi serbesttir ve bunun yanı sıra Belarus, Kazakistan ve Ukrayna için geçerli bir kimlik belgesidir.

Rusya Federasyonu 1 Haziran 2007 tarihinden itibaren AB Schengen ülkeleri ile vize kolaylığı anlaşması imzalamıştır. 2008 yılından beri vize muafiyeti için müzakereler yürütmektedir. Müzakereler sonuçlanıncaya kadar şu an için Rus vatandaşları AB ülkelerine seyahatlerde vize kolaylığı anlaşmasından yararlanmaktadırlar.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 Raporu'na göre Rusya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 105 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Bu sayede Rusya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 48. sırada yer almaktadır.[1]

Rus vatandaşların vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rusya pasaportu İngilizce Wikipadia maddesi


  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.