Rusya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rusya pasaportu
Biyometrik Rus pasaportu ön kapağı
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi10 yıl (biyometrik), 5 yıl (biyometrik olmayan)

Rus pasaportu iki türlüdür: kimlik belgelendirmek amacıyla Rusya vatandaşlarına verilen yerli pasaport ve uluslararası seyahatler için verilen uluslararası pasaport.

Rus yerli pasaportu Rusya'da ikamet eden Rusya Federasyonu vatandaşları için birincil kimlik belgesidir. Başlangıçta, İçişleri Bakanlığı tarafından Rus vatandaşlarına 14 yaşında verilir ve 20 ve 45 yaşları arası yenilenmesi gerekir. Rusya'da yaşayan 14 üzerindeki her vatandaşın geçerli bir yerli pasaportu olması gerekir.

Pasaport tam adı, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri ve taşıyıcı bir fotoğrafı içerir. Ayrıca 14 yaşın altındaki sahibinin kayıtlı ev adresi, askeri görevi, medeni durum, çocuk sayısı, kan grubu (isteğe bağlı) ve bireysel vergi kimlik numarası (ayrıca isteğe bağlı) tarafından yayınlanan diğer yerli ve dış pasaport. Tüm veriler Rusça doldurulur.

Rus yerli pasaportu sahibi vatandaşların Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetine girmesi serbesttir ve bunun yanı sıra Belarus, Kazakistan ve Ukrayna için geçerli bir kimlik belgesidir.

Rusya Federasyonu 1 Haziran 2007 tarihinden itibaren AB Schengen ülkeleri ile vize kolaylığı anlaşması imzalamıştır. 2008 yılından beri vize muafiyeti için müzakereler yürütmektedir. Müzakereler sonuçlanıncaya kadar şu an için Rus vatandaşları AB ülkelerine seyahatlerde vize kolaylığı anlaşmasından yararlanmaktadırlar.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 Raporu'na göre Rusya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 105 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Bu sayede Rusya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 48. sırada yer almaktadır.[1]

Rus vatandaşların vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılında çıkış vizeleri iptal edildi ve ücretsiz pasaport verilmesine izin verildi. Ülkeyi özgürce terk etme hakkı 1996 tarihli bir yasayla kutsal kabul edildi.[2] Sovyetler Birliği'nin sembollerini taşıyan pasaportlar, makine tarafından okunabilen Rus pasaportlarıyla değiştirilmek üzere 1997'nin sonuna kadar Rusya Federasyonu vatandaşlarına verildi. Verilen son Sovyet pasaportlarının son kullanma tarihi, Sovyet devletinin dağılmasından yaklaşık 10 yıl sonra, 2002 yılı sonundaydı. 2001 yılından bu yana, Rus pasaportları, çift başlı kartal olan Rusya amblemini içeren bir tasarımla verilmektedir. 2010 yılından bu yana pasaport kaydı başvurusu Gosuslugi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

2006 yılında Rusya'da biyometrik pasaportlar tanıtıldı. 2009'dan beri, Rusya'nın tüm bölgelerinde pasaport ve yeni nesil vize belgelerinin (elektronik ortam içeren pasaportlar) veriliş noktaları bulunmaktadır. Bu öğelerin verileri tek bir kişiselleştirme merkezinde gelir. 1 Mart 2010 tarihinden sonra biyometrik pasaportlar 10 yıl süreyle geçerlidir.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın 2019'da Doğu Ukrayna'nın hükûmet kontrolündeki Donbass bölgesindeki Ukraynalılara vermeye başladığı pasaportları da tanımayı reddediyor ve Avrupa Birliği pasaportları tanımamayı düşünüyor.[3] Ukrayna'nın güneyinde, Rus işgali altındaki Herson kentindeki yetkililer, 2022 işgali sırasında yerel sakinlere Rus pasaportları dağıttı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
  2. ^ Ограниченные родиной 5 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. // The New Times, 11.10.2010
  3. ^ "EU not to grant visas to Donbas residents with Russian passport". 112.international (İngilizce). 15 Ağustos 2019. 18 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2019. 
  4. ^ "First Russian passports handed out to Ukrainians: Report". ANI. 11 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2022.