İçeriğe atla

Tanzanya pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tanzanya
Tanzanya pasaportu
Belge türüPasaport
AmaçKimlik Doğrulama ve Seyahat
Bitiş süresi10 Yıl

Tanzanya pasaportu Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti vatandaşlarının uluslararası seyahat için verilir. Göçmenlik Bölümü Pasaportların vatandaşlara verilmesi için sorumludur. Bu Bölüm Tanzanya İçişleri Bakanlığı altında hizmet vermektedir. Pasaport sadece Tanzanya vatandaşlarına verilir.

Sıradan, Hizmet ve Diplomatik olarak üç tip Pasaport vardır. Doğu Afrika pasaportu dördüncü bir tür olmasına rağmen esas olarak bölge içinde seyahat etmek için tasarlanmıştır. Tanzanya pasaport, düzenlenme tarihinden itibaren on yıllık bir süre için genellikle geçerlidir. Pasaport Swahili (resmi dil) ve İngilizce (yaygın olarak kullanılır) basılmıştır.

Tanzanya vatandaşları daha önce vizesiz İrlanda'ya seyahat edebilme hakkına sahiplerdi fakat 4 Nisan 1996 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2016 yayınına göre Tanzanya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 65 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Tanzanya vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 68. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.