Hong Kong pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şubat 2007 yılından bu yana verilen Hong Kong Pasaportunun Kapağı

Hong Kong Özel İdari Bölgesi pasaportu Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan Hong Kong'un daimi sakinlerine verilir. Hong Kong Özel İdari Bölgesi Temel Kanunu uyarınca, 1 Temmuz 1997 tarihinde egemenliğe geçişten bu yana Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Halk hükümetinin yetkisi altında pasaport Hong Kong Hükümeti Göçmenlik Departmanı tarafından verilmektedir. Hong Kong'un resmi dilleri Çince ve İngilizce olduğu için pasaport, Çince ve İngilizce olarak iki dilde basılmıştır. Pasaport genellikle 10 yıllık bir süre için geçerlidir. 16 yaşın altındaki çocuklar için pasaport 5 yıl için geçerlidir.

Hong Kong pasaportu sahipleri tüm Avrupa Birliğine üye ülkelerinin yanı sıra Rusya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'yı da vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2013 raporuna göre Hong Kong vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 152 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Hong Kong vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 14. sırada yer almaktadır.

Hong Kong vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hong Kong pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi