İçeriğe atla

Lübnan pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Lübnan biyometrik pasaportu
Eski Lübnan pasaportu

Lübnan pasaportu Lübnan vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinde kullanılmak üzere verilen resmi belgedir. Pasaportun ön yüzünde Arapça ve Fransızca yazılmıştır, kapakları sert mukavvadandır. Pasaportun içinde ise Arapça, İngilizce ve Fransızca yazılmıştır. Şubat 2009'da Lübnan İçişleri Bakanı'nın verdiği bilgilere göre, elektronik pasaporta geçiş için hazırlanılmaktadır.

Suriye'ye giren Lübnan vatandaşları, Lübnan kimlik kartları taşıyolarsa, Suriye'ye girmek için pasaportları gerekmez. Suriye İç Savaşı'ndan önce, Suriye kimlik kartı taşıyan Suriye vatandaşları, pasaportsuz Lübnan'a vizesiz gidebiliyorlardı fakat Ocak 2015 yılından itibaren Suriye'lilere vize şartı getirilmiştir.[1]

Lübnan içişleri bakanlığının yetkisi ile Bakanlar konseyi, 14 Eylül 2011'de Fransız ulusal yazıcı şirketi Imprimerie Nationale ile yeni biyometrik pasaportların basımı için bir sözleşme imzalamıştır.

10 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü el yazısı ile pasaport yenilemesinin durdurulduğunu ve yerine yenilerinin verilmeye başlandığını belirtti. Bu hamle, Temmuz'da 2016'da yeni Lübnan Biyometrik Pasaport tanıtımı için tasarlanmıştır.

140 milyon dolar değerinde sözleşme, Suudi hibesi ile finanse edildi. Emniyet Lübnan Genel Müdürlüğü (DGGS) Temmuz 2016 itibaren tüm vatandaşlara biyometrik pasaportların verileceğini açıkladı. Temmuz 2016 itibarıyla, çıkarılan tüm yeni Lübnan biyometrik pasaportları makine tarafından okunabilir olacaktır ve çip gömülü olduğu polikarbonat veri sayfasında olacaktır. Tüm biyometrik pasaportlar 48 sayfalık verilecektir. Biyometrik pasaport sembolü Temmuz 2016 tarihinden itibaren verilen Biyometrik pasaportlara uygulanacaktır.[2][3][4]

Lübnan pasaportu yerine dileyen vatandaşlar Lübnan kimlik kartı ile vizesiz Suriye ve Ürdün'e seyahat edebilmektedirler.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ekim 2019 raporuna Lübnan vatandaşları sınırda vize alarak ya da vizesiz 39 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Lübnan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 100. sırada yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2016. 
  • Lübnan pasaportu İngilizce Wikipedia maddesi