İçeriğe atla

Venezuela pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
pasaporte2015
Biyometrik Venezuela pasaportu

Venezela pasaportu ülke dışına seyahat ettiği için Venezuela vatandaşlara verilir.

Venezuela Biyometrik pasaportu bir resim ve parmak izini barındıran RFID çipi ile 2007 yılı Temmuz ayından bu yana verilmektedir.

Venezuela pasaport kapağın altında biyometrik sembolünün özelliği, pasaport kabının üstünde "República Bolivariana de Venezuela" (Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti) yazmaktadır.

Biyometrik pasaport 34 sayfa içerir ve sahibinin kişisel bilgileri plastik bir kart üzerinde dijital formatta yazılmıştır. Plastik kartın altında makine tarafından okunabilir bölge ve solda bir resim bulunmaktadır.

Venezuela vatandaşları İngiltere'ye daha önce vizesiz ziyaret seyahat edebiliyorlardı fakat Venezuela vatandaşlarına 4 Mayıs 2014 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.[1] Ayrıca daha önce İrlanda'ya vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip iken 24 Haziran 2014 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Venezuela, MERCOSUR'a tam üye olduğu için pasaport biçimi, Mercosur modelini takiben değişecektir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 2016 Raporu'na göre Venezuela vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 132 ülkeye seyahat edebilirler. Venezuela vatandaşları Rusya'nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bu sayede Venezuela vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 32. sırada yer almaktadır.[2]

Venezuela vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016.