Venezuela pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
pasaporte2015
Biyometrik Venezuela pasaportu

Venezela pasaportu ülke dışına seyahat ettiği için Venezuela vatandaşlara verilir.

Venezuela Biyometrik pasaportu bir resim ve parmak izini barındıran RFID çipi ile 2007 yılı Temmuz ayından bu yana verilmektedir.

Venezüella pasaport kapağın altında biyometrik sembolünün özelliği, pasaport kabının üstünde "República Bolivariana de Venezuela" (Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti) yazmaktadır.

Biyometrik pasaport 34 sayfa içerir ve sahibinin kişisel bilgileri plastik bir kart üzerinde dijital formatta yazılmıştır. Plastik kartın altında makine tarafından okunabilir bölge ve solda bir resim bulunmaktadır.

Venezüella vatandaşları İngiltere'ye vizesiz ziyaret seyahat etmeleri için pasaportlarının biyometrik olması gereklidir. Aksi takdirde vize alınmalıdır.

Venezuela, MERCOSUR'a tam üye olduğu için pasaport biçimi, Mercosur modelini takiben değişecektir.

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2014 raporuna göre Venezuela vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 131 ülkeye seyahat edebilirler. Venezuela vatandaşları Rusya ve Meksika'nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke) vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bu sayede Venezuela vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 25. sırada yer almaktadır.


Venezuela vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.