Hint pasaportu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hint pasaportu
İlk yayınlanma tarihi1986 (Mevcut kullanılan)
Veren kuruluş Hindistan
Belge türüPasaport
AmaçKimlik doğrulama ve seyahat
Bitiş süresi10 yaş (Yetişkin)
5 veya 10 yıl (15-18 yaş)

Hint pasaportu Hindistan vatandaşlarının uluslararası seyahatlerinde kullanılmak üzere verilen resmî belgedir. Pasaport, ayrıca Hint vatandaşlığının kanıtı olarak kabul edilir.

Pasaportun ön yüzü mavi renktedir ve kapağın ortasında Hindistan'ın amblemi yer alır. Amblemin üstünde Hintçe: "पासपोर्ट" ve İngilizce: "PASSPORT yazmaktadır. Amblemin hemen altındaysa Hintçe: "भारत गणराज्य" ve İngilizce: “REPUBLIC OF INDIA” yazmaktadır. Normal pasaportlar 36 sayfadan oluşmaktadır. Ancak sık seyahat edenler için 60 sayfadan oluşan pasaportlar da bulunmaktadır.

Hindistan vatandaşlarının Nepal'e yaptıkları seyahat ve çalışma amaçlı ziyaretlerinde vize almaları gerekmemektedir.

Hindistan vatandaşları daha önce vizesiz İrlanda'ya seyahat edebilme hakkına sahiplerdi fakat 1 Ocak 1988 tarihinden itibaren vize zorunluluğu getirilmiştir.

Pasaport türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Normal pasaport - Normal iş veya tatil amaçlı yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere verilir. 36 veya 60 sayfadan oluşur.
  • Diplomatik pasaport - Yüksek dereceli hükûmet yetkililerine, Hint diplomatlarına ve diplomatik kuryelere verilen pasaport türüdür.
  • 'Resmî pasaport - Hindistan hükûmetini, resmî gezilerde temsil eden kişilere verilir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasaporttaki verilen Hintçe ve İngilizce yazılmıştır.

Biyometrik pasaport (E-Pasaport)[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Haziran 2008 tarihinde Hint Pasaport Kurumu, Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Patil'e ilk e-pasaportu verdi. E-pasaport dağıtımı ilk aşamada Diplomatik pasaport sahipleri ile sınırlıdır. Eylül 2009 tarihinden itibaren itibaren biyometrik pasaportlar diğer vatandaşlarada verileceği ilan edildi fakat bu henüz gerçekleşmemiştir.

Vizesiz seyahat[değiştir | kaynağı değiştir]

Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi Ağustos 2015 raporuna göre Hindistan vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 52 ülkeye seyahat edebilirler.[1] Bu sayede Hindistan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 84. sırada yer almaktadır.

Hindistan vatandaşlarının vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak gidebildiği ülkeler.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2016.